Metsolaová podpořila Ukrajinu i po ruských obviněních kvůli útoku na Moskvu

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ve středu zdůraznila, že Evropská unie rozhodně stojí za Ukrajinou, a to navzdory obviněním ze strany Moskvy, že je Ukrajina zodpovědná za úterní dronový útok na ruskou metropoli. 

Ukrajina se však k odpovědnosti za útok nepřihlásila. Mychajlo Podoljak, poradce prezidenta Volodymyra Zelenského, podle BBC řekl, že Kyjev se do úderu přímo nezapojil, ale bedlivě sledoval, co se v Moskvě děje. "Drony protestují, odmítají útočit na ukrajinské civilisty," komentoval Podoljak incident na twitteru. "I umělá inteligence už je chytřejší než ruské vojenské a politické vedení," dodal.

"Tohle není konflikt mezi dvěma zeměmi. Tady jedna země napadla druhou a sebrala jí území," zdůraznila Metsolaová v rozhovoru pro DW. Argument zopakovala i při otázce, zda jí nevadí, že zbraně poskytnuté Evropskou unií mohou být použity k zasažení cílů v Rusku.

Předsedkyně Evropského parlamentu také obhajovala vynakládání finančních prostředků na vojenskou pomoc Ukrajině. "Mluvíme tu o pomoci zemi, která bojuje za naše základní hodnoty a svobody," vysvětlila. 

Členské státy sedmadvacítky se podle političky musí přizpůsobit nové realitě. "Viděli jsme, že výdaje na obranu se v posledních pár letech snižují. A geopolitická situace je, jaká je," dodala Metsolaová. 

Související

Roberta Metsolaová

EU by ještě letos mohla zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou

Rozhovory o členství Ukrajiny v Evropské unii by mohly začít už letos, uvedla dnes na návštěvě Ukrajiny předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Postavení kandidátské země získala Ukrajina loni v létě, čtyři měsíce po zahájení ruské invaze. Proces vstupu do Evropské unie trvá obvykle několik let.

Více souvisejících

Roberta Metsolaová Ukrajina válka na Ukrajině Rusko EU

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy