Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

OHCHR uvedl, že je zděšen zničením nemocnice Šifá, největší v Pásmu Gazy, i druhé největší Násirovy nemocnice, která se nachází ve městě Chán Júnis.

Úřad pro civilní obranu v Pásmu Gazy v pondělí uvedl, že zdravotníci objevili přes 200 lidských těl pohřbených v rámci Násirovy nemocnice, kterou v březnu obléhali izraelští vojáci. Světová zdravotnická organizace (WHO) zase začátkem dubna uvedla, že při izraelském obléhání byla zničena nemocnice Šifá, ze které zůstala jen "schránka" plná těl.

OHCHR žádal v úterý nezávisle a transparentní vyšetření úmrtí lidí v těchto nemocnicích. "Vzhledem k převládající atmosféře beztrestnosti by toto mělo zahrnovat mezinárodní vyšetřovatele," uvedl Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.

Válka v pásmu Gazy vypukla po říjnovém útoku Hamásu na Izrael, který reagoval odvetnými leteckými údery a později pozemní ofenzívou. Při vojenských operacích proti Hamásu však nebyly v pásmu Gazy ušetřeny ani nemocnice. Podle Izraele totiž militanti používají zdravotnická zařízení jako velitelská centra a drží v nich rukojmí unesené během říjnového útoku. Hamás tato obvinění popírá.

"Nemocnice mají podle mezinárodního humanitárního práva oprávnění ke speciální ochraně... a úmyslné zabíjení civilistů, zadržených a ostatních, kteří jsou mimo boj, je válečný zločin," uvedl Türk.

OHCHR podle mluvčí úřadu nemá přístup k nezávislým informacím o tom, co se ve zmíněných nemocnicích stalo. V současnosti proto probíhají snahy o ověření informací, které poskytly úřady v Gaze.

"Očividně bylo objeveno několik těl," uvedla mluvčí OHCHR. Dodalak, že OSN nedokáže určit přesný počet lidí zabitých v nemocnicích. "Proto upozorňujeme na potřebu mezinárodního vyšetřování," řekla mluvčí.

Dodala, že některé zprávy říkají, že oběti měly svázané ruce, což by mohlo naznačovat vážná porušení mezinárodního práva.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy