Musk má co vysvětlovat. Rusové totiž podle Ukrajinců používají Starlink

Známý americký podnikatel Elon Musk bude mít zřejmě co vysvětlovat. Ukrajina totiž tvrdí, že její vojenská rozvědka disponuje důkazy o tom, že ruští okupanti používají na bojišti terminály Muskova poskytovatele internetu Starlink. 

Na celou věc upozornila agentura Reuters. Rozvědka zveřejnila na platformě Telegram zvukovou ukázku, která podle jejích pracovníků představuje důkaz o využívání Starlinku ruskou armádou. Konkrétně zachycuje konverzaci mezi dvěma vojáky okupačních sil. 

Není to během války na Ukrajině, která trvá už téměř dva roky, poprvé, co se skloňuje jméno Elona Muska. Podnikatel už předloni čelil podezření, že službu kvůli přípravám ukrajinského útoku na ruskou námořní flotilu na Krymu v inkriminované oblasti vypnul. 

Musk tehdy reagoval slovy, že Starlink nad anektovaným poloostrovem nemohl vypnout, protože tam do té doby nebyl vůbec aktivní. Služba má každopádně v probíhajícím konfliktu svou roli, slouží zejména ukrajinské armádě. 

Starlink spadá pod společnost nejbohatšího člověka na světě nazvanou SpaceX. Cílem projektu je vytvoření sítě, která by umožnila vysokorychlostní internetové připojení z jakéhokoliv místa na světě s pomocí satelitů na oběžné dráze kolem Země. 

Související

Více souvisejících

Elon Musk Armáda Ukrajina Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

Slovensko se dál přiklání k Rusku. Jeho ministr se setkal s Lavrovem, Fico ho pochválil

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem na okraji diplomatického fóra v tureckém městě Antalya. Informaci o schůzce poskytl slovenský Denník N.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy