Na Slovensku padla vláda. Do voleb zemi povede úřednický kabinet, rozhodla Čaputová

Poté, co slovenský premiér Eduard Heger požádal Zuzanu Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády, prezidentka oznámila, že jmenuje úřednickou vládu. Po dobu pěti měsíců ji povede viceguvernér slovenské centrální banky (NBS) Ľudovít Ódor. Pak čekají zemi předčasné volby.

Hegerova vláda neustála loňské hlasování nedůvěře a od té doby se potýká s problémy. V uplynulých dnech požádali o uvolnění z funkce ministři zemědělství a zahraničí, skončili také ministři financí a zdravotnictví.

Heger proto navrhoval, aby prezidentka obsadila uvolněná ministerská místa svými pověřenci. Poté nabídl, že se vzdá vedení vlády a na ministerstvech by zůstali jen ministři, jejichž výměna by ohrozila fungování resortů. Prezidentka ale nepřijala žádný z jeho návrhů. Požádal proto Čaputovou, aby byl zbaven mandátu k vedení vlády.

Ta mu vyhověla a v týdnu od 15. května jmenuje úřednickou vládu, uvedla Čaputová na tiskové konferenci. Předsedou bude viceguvernér Ódor a povede tým vládních expertů, který je údajně již sestaven. "O jménech budu nejprve informovat předsedy politických stran a poté veřejnost," řekla Čaputová.

Podotkla, že hlavním kritériem pro výběr členů nové vlády je odbornost. "Zároveň byli vybráni pouze lidé, kteří nebudou kandidovat v příštích parlamentních volbách. Jinými slovy, cílem není zvýhodnit žádnou z politických stran v probíhajícím předvolebním klání," dodala. 

Čaputová také uvedla, že do předčasných parlamentních voleb zbývá téměř půl roku, což je podle ní dost dlouhá doba na to, aby stávající vláda stabilizovala situaci a dovedla Slovensko k předčasným volbám. Podle ní šlo o jediný možný krok. "Návrhy premiéra Eduarda Hegera nemohly na mém rozhodnutí nic změnit," uvedla.

Související

Více souvisejících

Slovensko Zuzana Čaputová Ľudovít Ódor

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Navalného pohřbí v pátek v Moskvě. Proběhne i poslední rozloučení

Poslední rozloučení se zesnulým opozičním politikem Alexejem Navalným proběhne v pátek odpoledne v Moskvě, uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová ve středu. Hlasitý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina bude následně pohřben na Borisovském hřbitově na jihu metropole. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy