Nálet na tábor byla nehoda, prohlásil Netanjahu. EU došla trpělivost, žádá okamžité vysvětlení

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil nálet, při kterém v neděli izraelská armáda zasáhla tábor pro vysídlené osoby ve městě Rafah v Pásmu Gazy, za "tragickou nehodu". Podle tamních představitelů si vyžádal 45 obětí na životech a přes 200 zraněných. Netanjahu dodal, že incident se vyšetřuje, píše agentura AFP.

"V Rafahu jsme evakuovali milion civilistů a navzdory našemu nejlepšímu úsilí se včera stala tragická nehoda," řekl Netanjahu na půdě parlamentu. Vláda podle něj případ vyšetřuje a vyvodí závěry.

K útoku izraelské armády došlo v neděli v uprchlickém táboře Tal as-Sultán v západní části Rafahu, kde se ukrývaly tisíce lidí. Mnozí z nich tam uprchli z východních oblastí města, kde izraelské síly před více než dvěma týdny zahájily pozemní ofenzívu.

Izrael si v souvislosti s náletem vysloužil kritiku ze strany mezinárodního společenství, odsoudila ho EU či OSN. Šéf diplomacie EU Josep Borrell označil útok za "hrozný". Podle jeho slov je zároveň důkazem toho, že "v Gaze není žádné bezpečné místo". Generální tajemník OSN António Guterres zase naléhal, aby tato "hrůza" v palestinské enklávě skončila.

Borrell navíc informoval, že ministři zahraničních věcí zemí EU se v pondělí v Bruselu dohodli na svolání setkání s Izraelem, aby ho přiměli vysvětlit své chování v ofenzivě v Rafahu navzdory rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který žádal okamžité zastavení této operace.

"Dosáhli jsme potřebné jednomyslnosti ke svolání 'asociační rady' s Izraelem, abychom prodiskutovali situaci v Gaze," řekl Borrell. K setkání má dojít na základě dohody o přidružení existující mezi Izraelem a EU, přibližuje AFP.

Spojené státy v reakci na útok na uprchlický tábor v Rafahu vyzvaly Izrael, aby vynaložil všemožné úsilí a vyhnul se civilním obětem při své ofenzivě v Pásmu Gazy.

"Izrael musí přijmout všechna možná preventivní opatření na ochranu civilistů, " uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady. Dodal, že Washington se prostřednictvím izraelské armády i "svých partnerů na místě" snaží zjistit, co se stalo.

Izraelská armáda tvrdí, že útok byl veden proti "legitimním cílům podle mezinárodního práva, s použitím přesné munice a na základě přesných zpravodajských informací". Při útoku podle ní zahynuli dva vysoce postavení představitelé Hamásu. Zároveň však informovala, že útok vyšetřuje. Podle prvotních zjištění zahynuli civilisté v důsledku požáru, který vypukl po náletu.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze, které řídí Hamás, je mezi oběťmi náletu "23 žen, dětí a starších lidí", přičemž zranění utrpělo dalších 249 osob.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu Josep Borrell

Aktuálně se děje

před 53 minutami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 1 hodinou

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

V Pardubicích dokončily odklízecí práce po tragické vlakové nehodě

V Pardubicích se v úterý podařilo dokončit odklízení trosek po středeční tragické srážce rychlíku a nákladního vlaku, kterou nepřežili čtyři cestující. Běžný provoz na klíčové trati české železniční sítě byl obnoven už v pátek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy