Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).
Slovenská policie o případu informovala ve středu jako první s tím, že byl v Dnipru zadržen ukrajinský občan, s nímž probíhají procesní úkony. Došlo také na domovní prohlídky a prohlídky dalších prostor na více místech ve zmíněném ukrajinském městě, při nichž byla zajišťována výpočetní a mobilní telekomunikační technika.
Následně se o případu zmínila i česká policie, která připomněla, že výhrůžky loni paralyzovaly tisíce škol a zaměstnaly stovky strážců zákona. "Mezinárodní policejní tým, v němž hráli dominantní roli naši kriminalisté z NCTEKKu v dozoru VSZ Praha a zpravodajci z BIS, dnes ráno zadržel na Ukrajině mladíka podezřelého z těchto útoků. Podle prvotních informací ČR nebyla jediným jeho cílem a útočil v mnoha státech Evropy," napsala policie na sociální síti X.
Policisté podotkli, že probíhají úkony trestního řízení, během nichž se prověřuje možné zapojení dalších osob, které mohly rozesílání výhružných e-mailů organizovat či financovat. Bezpečnostní informační služba (BIS) na síti X naznačila, že aktivity zadrženého s největší pravděpodobností financoval aktér z Ruska.
Českým strážcům zákona se nicméně nelíbilo, jak slovenští kolegové o případu informovali. Šutaj Eštok naopak v reakci podrobil kritice českou kontrarozvědku kvůli tomu, že se zmínila o možné ruské stropě. Podle ministra jde v tuto chvíli o nepotvrzenou hypotézu, jejíž zveřejnění může ohrozit vyšetřování.
"Takové nekontrolované medializované vynášení pracovních hypotéz může výrazně zkomplikovat vyšetřování, ohrozit jeho úspěch a dokonce poskytnout pachatelům možnosti zahladit stopy," prohlásil šéf resortu vnitra a podotkl, že někteří čeští představitelé ohrozili svými vyjádřeními vyšetřování.
Šutaj Eštok tvrdí, že vznik společného vyšetřovacího týmu v případu iniciovali Slováci. Zastal se také slovenské policie a vyzval k tomu, aby nebyla zatahována do předvolebního boje před říjnovými sněmovními volbami v Česku. Ministr dodal, že český policejní prezident se omluvil slovenským kolegům za některá vyjádření.
12. prosince 2025 21:11
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Související
Fico v pasti, kterou sám nastražil. Nedodržuje sliby a ztrácí podporu, nespokojení přecházejí jinam
Fico má problém. Vládní koalice přišla o většinu, může za to dění v Hlasu
Matúš Šutaj Eštok , Policie SR , Policie ČR , Ukrajina , BIS
Aktuálně se děje
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
včera
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
včera
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
včera
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
včera
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
včera
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
včera
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
včera
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
včera
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
včera
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
12. prosince 2025 21:28
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
12. prosince 2025 21:11
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Evropská unie se v pátek rozhodla trvale zmrazit ruská aktiva v Evropě, aby zajistila, že miliardy eur nebudou moci být zablokovány Moskvě vládami Maďarska a Slovenska. Aktiva budou zablokována, dokud Rusko neukončí svou válku na Ukrajině a neuhradí těžké škody, které za téměř čtyři roky způsobilo.
Zdroj: Libor Novák