Fico má problém. Vládní koalice přišla o většinu, může za to dění v Hlasu

Hlas-SD v pátek rozhodl o vyloučení poslanců Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroše, kteří se společně s poslanci Romanem Malatincem a Jánem Ferenčákem dlouhodobě stavěli kriticky k směřování strany a vybraným krokům vládní koalice. V reakci na situaci čtveřice poslanců avizovala, že až do odvolání nebude hlasovat v Národní radě (NR) SR.

Na pátečním pracovním kongresu koaliční strany Hlas-SD padlo rozhodnutí o vyloučení poslanců Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroše ze svých řad. Podle předsedy strany Matúše Šutaje Eštoka důvodem pro vyloučení dvojice poslanců byly údajné personální požadavky, konkrétně se mělo jednat o post místopředsedy Národní rady (NR) SR, ředitele vojenského zpravodajství, místopředsedy strany a funkci ministr vnitra, kterou zastává právě Šutaj Eštok. 

Oba patří ke čtveřici rebelujících poslanců vystupujících pod doménou „Hlas rozumu“, která dlouhodobě kritizuje směřování strany a kroky vládní koalice.

Zbylí dva poslanci – Ján Ferenčák a Roman Malatinec – zůstávají i nadále členy strany. „Mají podanou ruku,“ konstatoval předseda strany podle serveru Teraz.sk s odkazem, že se mají rozhodnout, zda chtějí pokračovat v odkazu zakladatele strany Petera Pellegriniho, nebo zůstanou „v partě dvou vyděračů, kterým jde o mocenské pozice“. 

Ani jeden z poslanců nebyl na stranickém kongresu přítomen. Svou neúčast odůvodnili snahou zmírnit napětí uvnitř strany. Vyloučením poslanců ze strany se koalice připravila o většinu v parlamentu a musí se spoléhat na hlasy od trojice odpadlíků kolem poslance Rudolfa Huliaka, který opustili poslanecký klub Slovenské národní strany (SNS) v říjnu. 

Jak k tomu došlo?

První náznaky nespokojenosti čtveřice poslanců vyšly najevo již v září při tajném hlasování o odvolání lídra opozice Michala Šimečky z funkce místopředsedy parlamentu, kdy poslanci Migaľ, Šalitroš a Malatinec odmítli hlasovat. 

V listopadu se poslanec Migaľ opět zviditelnil, když při jednání o novele zákonů o sportu vytáhl kartu z hlasovacího zařízení, čímž zablokoval parlament a s tím i návrh z dílny koaliční SNS. 

Čtveřice vyjádřila nespokojenost i s nedostatkem vnitrostranické diskuse v souvislosti s řízením poslaneckého klubu pod vedením Roberta Púciho. Kromě toho rebelující čtveřice projevila kritický postoj vůči cestě premiéra Roberta Fica a následně šestičlenné parlamentní delegace do Moskvy, v důsledku čehož recipročně avizovali svou vlastní pracovní cestu do Kyjeva. Tato cesta se však nakonec v důsledku nepříznivé bezpečnostní situaci na Ukrajině neuskutečnila. 

Migaľ nastínil problémy ve straně

V rozhovoru pro Denník N Migaľ odmítl slova předsednictva strany Hlas-SD o tom, že by rebelující kvarteto žádalo posty. Podle poslance žádalo pouze bezpečnostní záruky. „Kolem kolegy Šalitroše a jeho rodiny se objevil zvýšený zájem bezpečnostních složek. Kolem pána poslance Ferenčáka taktéž a ke kolegovi Malatincovi se začaly dostávat informace, že se podivné osoby ptají na věci z jeho soukromí. I já jsem pociťoval a stále pociťuji zvýšený zájem zvláštních osob ve své blízkosti,“ shrnul. 

Rebelující poslanec potvrdil, že čtveřice dostala nabídky na ministerstvo školství. Migaľ rovněž popřel, že by se chtěl podílet na řízení ministerstva vnitra. 

Poslanec zmínil i Pellegriniho, který podle něj nedodržel slib o nadstranickosti po odchodu do prezidentské paláce a i nadále řídí stranu přes ministra školství Tomáše Druckera. „Nadstranický prezident, jak o sobě rád mluví, byl i na poslední pracovním kongresu strany, kde pronesl velmi horlivý projev o tom, jak je nás nutné potrestat a jak jsme zradili hodnoty strany Hlas,“ prozradil. Zároveň uvedl, že prezident je „jediný, kdo chce, aby došlo k pádu vlády“, což by mu umožnilo ponechat vliv ministrů strany, kterou sám zakládal. 

Kritice se nevyhnul i současný předseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, který podle poslance v době, kdy tehdejší ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková podávala demisi, „byl na Oktoberfestu a pil pivo“. 

Migaľ deklaroval, že má nadále zájem o udržení vládní koalice, a nedovede si představit, že by svůj mandát v důsledku předčasných parlamentních voleb předal krajně pravicovému hnutí Republika (hnutí Republika podle průzkumu preferencí nabývá na síle, pozn. red.). Čtveřice poslanců avizovala na sociální sítí, že až do vyřešení problémů nebude v NR SR hlasovat. 

Související

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico vláda SR Národní rada Slovenské republiky Hlas-sociální demokracie Matúš Šutaj Eštok Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 8 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy