Fico má problém. Vládní koalice přišla o většinu, může za to dění v Hlasu

Hlas-SD v pátek rozhodl o vyloučení poslanců Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroše, kteří se společně s poslanci Romanem Malatincem a Jánem Ferenčákem dlouhodobě stavěli kriticky k směřování strany a vybraným krokům vládní koalice. V reakci na situaci čtveřice poslanců avizovala, že až do odvolání nebude hlasovat v Národní radě (NR) SR.

Na pátečním pracovním kongresu koaliční strany Hlas-SD padlo rozhodnutí o vyloučení poslanců Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroše ze svých řad. Podle předsedy strany Matúše Šutaje Eštoka důvodem pro vyloučení dvojice poslanců byly údajné personální požadavky, konkrétně se mělo jednat o post místopředsedy Národní rady (NR) SR, ředitele vojenského zpravodajství, místopředsedy strany a funkci ministr vnitra, kterou zastává právě Šutaj Eštok. 

Oba patří ke čtveřici rebelujících poslanců vystupujících pod doménou „Hlas rozumu“, která dlouhodobě kritizuje směřování strany a kroky vládní koalice.

Zbylí dva poslanci – Ján Ferenčák a Roman Malatinec – zůstávají i nadále členy strany. „Mají podanou ruku,“ konstatoval předseda strany podle serveru Teraz.sk s odkazem, že se mají rozhodnout, zda chtějí pokračovat v odkazu zakladatele strany Petera Pellegriniho, nebo zůstanou „v partě dvou vyděračů, kterým jde o mocenské pozice“. 

Ani jeden z poslanců nebyl na stranickém kongresu přítomen. Svou neúčast odůvodnili snahou zmírnit napětí uvnitř strany. Vyloučením poslanců ze strany se koalice připravila o většinu v parlamentu a musí se spoléhat na hlasy od trojice odpadlíků kolem poslance Rudolfa Huliaka, který opustili poslanecký klub Slovenské národní strany (SNS) v říjnu. 

Jak k tomu došlo?

První náznaky nespokojenosti čtveřice poslanců vyšly najevo již v září při tajném hlasování o odvolání lídra opozice Michala Šimečky z funkce místopředsedy parlamentu, kdy poslanci Migaľ, Šalitroš a Malatinec odmítli hlasovat. 

V listopadu se poslanec Migaľ opět zviditelnil, když při jednání o novele zákonů o sportu vytáhl kartu z hlasovacího zařízení, čímž zablokoval parlament a s tím i návrh z dílny koaliční SNS. 

Čtveřice vyjádřila nespokojenost i s nedostatkem vnitrostranické diskuse v souvislosti s řízením poslaneckého klubu pod vedením Roberta Púciho. Kromě toho rebelující čtveřice projevila kritický postoj vůči cestě premiéra Roberta Fica a následně šestičlenné parlamentní delegace do Moskvy, v důsledku čehož recipročně avizovali svou vlastní pracovní cestu do Kyjeva. Tato cesta se však nakonec v důsledku nepříznivé bezpečnostní situaci na Ukrajině neuskutečnila. 

Migaľ nastínil problémy ve straně

V rozhovoru pro Denník N Migaľ odmítl slova předsednictva strany Hlas-SD o tom, že by rebelující kvarteto žádalo posty. Podle poslance žádalo pouze bezpečnostní záruky. „Kolem kolegy Šalitroše a jeho rodiny se objevil zvýšený zájem bezpečnostních složek. Kolem pána poslance Ferenčáka taktéž a ke kolegovi Malatincovi se začaly dostávat informace, že se podivné osoby ptají na věci z jeho soukromí. I já jsem pociťoval a stále pociťuji zvýšený zájem zvláštních osob ve své blízkosti,“ shrnul. 

Rebelující poslanec potvrdil, že čtveřice dostala nabídky na ministerstvo školství. Migaľ rovněž popřel, že by se chtěl podílet na řízení ministerstva vnitra. 

Poslanec zmínil i Pellegriniho, který podle něj nedodržel slib o nadstranickosti po odchodu do prezidentské paláce a i nadále řídí stranu přes ministra školství Tomáše Druckera. „Nadstranický prezident, jak o sobě rád mluví, byl i na poslední pracovním kongresu strany, kde pronesl velmi horlivý projev o tom, jak je nás nutné potrestat a jak jsme zradili hodnoty strany Hlas,“ prozradil. Zároveň uvedl, že prezident je „jediný, kdo chce, aby došlo k pádu vlády“, což by mu umožnilo ponechat vliv ministrů strany, kterou sám zakládal. 

Kritice se nevyhnul i současný předseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, který podle poslance v době, kdy tehdejší ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková podávala demisi, „byl na Oktoberfestu a pil pivo“. 

Migaľ deklaroval, že má nadále zájem o udržení vládní koalice, a nedovede si představit, že by svůj mandát v důsledku předčasných parlamentních voleb předal krajně pravicovému hnutí Republika (hnutí Republika podle průzkumu preferencí nabývá na síle, pozn. red.). Čtveřice poslanců avizovala na sociální sítí, že až do vyřešení problémů nebude v NR SR hlasovat. 

Související

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico vláda SR Národní rada Slovenské republiky Hlas-sociální demokracie Matúš Šutaj Eštok Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 50 minutami

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami

První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy