Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil

Slovenští koaliční poslanci avizovali, kterým směrem povedou jejich pracovní cesty. Zatímco poslanci za Slovenskou národní stranu (SNS) a Smer-SD absolvují několikadenní jednání v Moskvě, představitelé Hlasu-SD se chystali do Kyjeva, kde měli diskutovat o poválečné obnově Ukrajiny a její integraci do mezinárodních struktur.

V neděli ráno odletěla do Moskvy delegace slovenských poslanců v rámci absolvování pracovní cesty. Šestičlennou delegaci tvoří předseda Slovenské národní strany Andrej Danko, poslanec SNS Adam Lučanský a čtyři poslanci Smeru-SD – Marián Kéry, Ján Mažgút, Richard Glück a místopředseda parlamentu Tibor Gašpar. 

Cílem této cesty je obnovit komunikaci a načerpat informace, kterými je potřeba Slovákům „otevřít oči“, jak to v Ruské federaci funguje, osobitě v oblasti hospodářské spolupráce se Západem. Touto argumentací Danko v diskusním pořadu TA3 V politike objasnil záměr plánované zahraniční cesty.

Podle místopředsedy NR SR Tibora Gašpara by delegace zároveň chtěla otevřít otázky týkající se dodávek zemního plynu z Ruska na Slovensko nebo ukončení války na Ukrajině. „Budu rád, pokud lídři světových mocností, jako jsou Spojené státy americké, včetně pana prezidenta Putina, najdou nějaké řešení, které bude v prospěch všech. Jsem pro mír, jsem pro to, aby skončilo to zabíjení co nejdříve, ale tím, že budeme i nadále pomáhat se zbrojením a dodávat zbraně, se ten konflikt neukončí,“ zkonstatoval Gašpar podle serveru Teraz.sk.

V průběhu pracovní cesty by mělo dojít k schůzkám s představiteli ruské Dumy a několika ministry, mezi nimi by podle Teraz.sk měl být i ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, s nímž má podle zpravodaje TASR předseda nejmenší koaliční strany potvrzenou schůzku. 

Cesta slovenské politické reprezentace do Moskvy se odehrává pouze několik týdnů po přijetí premiéra Roberta Fica v Kremlu ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 

Delegace obešla Polsko

Předseda SNS na sociální sítí prozradil, že delegaci nebyl umožněn přelet přes Polsko. „Dozvěděl jsem se, že Polsko nám nedovolí přímý přelet. Nerozumím tomu, ale v každém případě to beru jako realitu,“ uvedl Danko. Cesta delegace nakonec vedla přes Českou republiku, Německo a Baltské more. 

Mluvčí polského ministerstva zahraničí podle serveru Rzeczpospolita popřel tvrzení předsedy SNS a objasnil situaci. Problémem dle něj měla být skutečnost, že slovenské strana neposkytla Polsku kompletní dokumentaci, a po výzvě k jejímu doplnění dostalo informaci o změně trasy letu. 

Rovněž místopředseda vlády Władysław Kosiniak-Kamysz na otázku týkající se blokování letu uvedl, že pokud jde o směr letu, doporučuje „lety do Varšavy, nikoliv do Moskvy“.

Rozkol v koalici. Někteří poslanci chtěli jet do Kyjeva, ale cesta se odložila

V úterý se skupina poslanců měla vydat na pracovní cestu do Kyjeva. Důvodem odročení cesty na neurčito je podle poslance Samuela Migaľa (Hlas-SD) zhoršená bezpečnostní situace a nemožnost zajistit adekvátní bezpečnostní opatření pro delegaci a novináře ze strany hostitelské země.

Tématem jednání měla být integrace Ukrajiny do mezinárodních struktur a také role Slovenska jako partnera Ukrajiny v rámci přístupových jednání s Evropskou unii. Informuje server Teraz.sk. 

„Přístupová jednání jsou otevřená a je pro nás klíčové, aby Ukrajina nejen v současnosti, ale i do budoucna, protože jednou válka skončí, byla stabilním partnerem, hlavně z bezpečnostního hlediska. Máme společnou hranici a nedovedu si představit, že by Ukrajina měla vnitřní konflikt nebo rozpory, protože ty by se automaticky přenesly na Slovensko,“ řekl šéf parlamentního výboru pro evropské záležitosti Ján Ferenčák (Hlas-SD). 

Dalším důležitým bodem diskuse podle Ferenčáka měla být energetická bezpečnost a poválečná obnova Ukrajiny. Součástí delegace měli být kromě již zmíněných poslanců Radomír Šalitroš (Hlas-SD) a místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Beata Jurík z opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS).

Související

Robert Fico

Ficova vláda v nesnázích. Koalice visí na šňůře od Huliakových kalhot

Čtvrtá vláda Roberta Fica se ocitla v patové situaci po odchodu Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Trojice poslanců kolem Huliaka aktuálně své požadavky vůči vládní trojkoalici. Premiér Fico se zapojil do jednání s huliakovci a pokouší se o zažehnání krize. 

Více souvisejících

Andrej Danko Slovensko Rusko Sergej Lavrov Ukrajina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Válka v Gaze se konečně zastavila. Hamás dodal jména rukojmích

Se zpožděním začalo příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás, které si podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua neplnilo povinnosti vyplývající z dohody. Klid zbraní nastal v 11:15 místního času, když palestinská strana konečně dodala jména prvních rukojmích, kteří mají být propuštěni. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Lanovka ve Španělsku selhala. Zraněných je nakonec méně, než se myslelo

Několik lyžařů se nevrátilo ze sobotního lyžování ve španělském resortu Astún v Pyrenejích ve zdraví. Podle aktualizovaných informací si selhání lanovky vyžádalo deset zraněných. U dvou žen je nutná intenzivní lékařská péče. Informovala o tom BBC. Středisko je momentálně po nešťastné události mimo provoz. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

TikTok

Blackout TikToku v USA začal. Teď se čeká, co udělá Trump

Američané přinejmenším pro tuto chvíli přišli o přístup na populární sociální síť TikTok. Od soboty není platforma pro uživatele ze Spojených států dostupná, protože vstoupil v platnost příslušný zákaz. Informovala o tom stanice NBC News. 

před 5 hodinami

Počasí

Výhled počasí na příští víkend. Návrat třeskuté zimy se nekoná

Počasí inverzního charakteru provází probíhající víkend, takže v sobotu bylo nejtepleji na horách, kde teploty dokonce atakovaly dvouciferné hodnoty. Týdenní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) naznačuje, že ani poslední lednový víkend nepřinese třeskutou zimu. 

včera

Česká televize, ilustrační foto

ČT ukončila spolupráci se slovenským novinářem. Pátrá po něm policie

Slovensko během týdne zaskočila informace, že policie pátrá po muži, který je lidem dobře známý z televizní obrazovky. Všechno nasvědčuje tomu, že se novinář Martin Halanda měl podílet na smrti jiné osoby. Problém tím nastal i pro Českou televizi, kde Halanda jen krátce předtím začal působit. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Podněstří, ilustrační fotografie.

Podněstří v krizi: Gazprom a Kreml si protiřečí. Hrozí přímá ruská intervence

Podněstří se od začátku roku nachází v hluboké energetické krizi, která může zásadně ovlivnit jeho budoucnost. Region čelí dvěma scénářům: připojení zpět k Moldavsku nebo přímé ruské intervenci. Analytici varují, že snaha o reintegraci by mohla Moskvu vyprovokovat k agresi. Kreml mezitím z krize obviňuje Moldavsko a Ukrajinu, přestože Gazprom předem avizoval vypnutí plynu z jiných důvodů než kvůli ukončení tranzitní smlouvy.

včera

Škola, ilustrační fotografie.

PŘEHLED: Termíny jarních prázdnin v únoru a březnu 2025

Nerady se děti vracely po Vánocích do školy, ale další volno se jim pomalu blíží. Na konci ledna dostanou den volna za vysvědčení. Hned vzápětí navíc odstartují turnusy jarních prázdnin. Přehled termínů nabízíme pod článkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Příměří v Gaze potvrzeno. Izrael schválil dohodu, vláda se však otřásá

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy