Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil

Slovenští koaliční poslanci avizovali, kterým směrem povedou jejich pracovní cesty. Zatímco poslanci za Slovenskou národní stranu (SNS) a Smer-SD absolvují několikadenní jednání v Moskvě, představitelé Hlasu-SD se chystali do Kyjeva, kde měli diskutovat o poválečné obnově Ukrajiny a její integraci do mezinárodních struktur.

V neděli ráno odletěla do Moskvy delegace slovenských poslanců v rámci absolvování pracovní cesty. Šestičlennou delegaci tvoří předseda Slovenské národní strany Andrej Danko, poslanec SNS Adam Lučanský a čtyři poslanci Smeru-SD – Marián Kéry, Ján Mažgút, Richard Glück a místopředseda parlamentu Tibor Gašpar. 

Cílem této cesty je obnovit komunikaci a načerpat informace, kterými je potřeba Slovákům „otevřít oči“, jak to v Ruské federaci funguje, osobitě v oblasti hospodářské spolupráce se Západem. Touto argumentací Danko v diskusním pořadu TA3 V politike objasnil záměr plánované zahraniční cesty.

Podle místopředsedy NR SR Tibora Gašpara by delegace zároveň chtěla otevřít otázky týkající se dodávek zemního plynu z Ruska na Slovensko nebo ukončení války na Ukrajině. „Budu rád, pokud lídři světových mocností, jako jsou Spojené státy americké, včetně pana prezidenta Putina, najdou nějaké řešení, které bude v prospěch všech. Jsem pro mír, jsem pro to, aby skončilo to zabíjení co nejdříve, ale tím, že budeme i nadále pomáhat se zbrojením a dodávat zbraně, se ten konflikt neukončí,“ zkonstatoval Gašpar podle serveru Teraz.sk.

V průběhu pracovní cesty by mělo dojít k schůzkám s představiteli ruské Dumy a několika ministry, mezi nimi by podle Teraz.sk měl být i ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, s nímž má podle zpravodaje TASR předseda nejmenší koaliční strany potvrzenou schůzku. 

Cesta slovenské politické reprezentace do Moskvy se odehrává pouze několik týdnů po přijetí premiéra Roberta Fica v Kremlu ruským prezidentem Vladimirem Putinem. 

Delegace obešla Polsko

Předseda SNS na sociální sítí prozradil, že delegaci nebyl umožněn přelet přes Polsko. „Dozvěděl jsem se, že Polsko nám nedovolí přímý přelet. Nerozumím tomu, ale v každém případě to beru jako realitu,“ uvedl Danko. Cesta delegace nakonec vedla přes Českou republiku, Německo a Baltské more. 

Mluvčí polského ministerstva zahraničí podle serveru Rzeczpospolita popřel tvrzení předsedy SNS a objasnil situaci. Problémem dle něj měla být skutečnost, že slovenské strana neposkytla Polsku kompletní dokumentaci, a po výzvě k jejímu doplnění dostalo informaci o změně trasy letu. 

Rovněž místopředseda vlády Władysław Kosiniak-Kamysz na otázku týkající se blokování letu uvedl, že pokud jde o směr letu, doporučuje „lety do Varšavy, nikoliv do Moskvy“.

Rozkol v koalici. Někteří poslanci chtěli jet do Kyjeva, ale cesta se odložila

V úterý se skupina poslanců měla vydat na pracovní cestu do Kyjeva. Důvodem odročení cesty na neurčito je podle poslance Samuela Migaľa (Hlas-SD) zhoršená bezpečnostní situace a nemožnost zajistit adekvátní bezpečnostní opatření pro delegaci a novináře ze strany hostitelské země.

Tématem jednání měla být integrace Ukrajiny do mezinárodních struktur a také role Slovenska jako partnera Ukrajiny v rámci přístupových jednání s Evropskou unii. Informuje server Teraz.sk. 

„Přístupová jednání jsou otevřená a je pro nás klíčové, aby Ukrajina nejen v současnosti, ale i do budoucna, protože jednou válka skončí, byla stabilním partnerem, hlavně z bezpečnostního hlediska. Máme společnou hranici a nedovedu si představit, že by Ukrajina měla vnitřní konflikt nebo rozpory, protože ty by se automaticky přenesly na Slovensko,“ řekl šéf parlamentního výboru pro evropské záležitosti Ján Ferenčák (Hlas-SD). 

Dalším důležitým bodem diskuse podle Ferenčáka měla být energetická bezpečnost a poválečná obnova Ukrajiny. Součástí delegace měli být kromě již zmíněných poslanců Radomír Šalitroš (Hlas-SD) a místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Beata Jurík z opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS).

Související

Andrej Danko

Ukrajina by nám měla vrátit 3,5 miliardy eur, navrhuje Slovensko

Slovenská politická scéna se opět otřásá kontroverzními prohlášeními. Místopředseda Národní rady Slovenské republiky a předseda Slovenské národní strany Andrej Danko prohlásil, že Bratislava by mohla požadovat zpět finanční prostředky za pomoc, kterou poskytla Ukrajině. Upozornil na to ukrajinský server babel.
Tomáš Dvorský Rozhovor

Ficovo chování naznačuje, co bude dál. Covid ho změnil a už není cesty zpět, říká politolog pro EZ

Slovensko se nachází v turbulentním politickém období, které je poznamenané sérii protestů a rostoucí občanskou nespokojeností. Koalice je závislá na hlasech nezařazených poslanců a vláda čelí problémům, včetně kontroverzní utajované zprávy Slovenské informační služby, kterou přednesl premiér Robert Fico na mimořádné schůzi parlamentu. O aktuálním politickém dění na Slovensku a možné budoucnosti čtvrté Ficovy vlády exkluzivně pro EuroZprávy.cz promluvil politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. 

Více souvisejících

Andrej Danko Slovensko Rusko Sergej Lavrov Ukrajina

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 14 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 4 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 4 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Indické rakety dopadly v Pákistánu

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky

Napětí mezi Indií a Pákistánem dramaticky eskalovalo poté, co indické ozbrojené síly v rámci operace „Sindoor“ zaútočily raketami na devět cílů na území Pákistánu a Pákistánem spravovaného Kašmíru. Útok potvrdilo jak indické ministerstvo obrany, tak pákistánská armáda, která incident označila za „zbabělý a hanebný čin“ a přislíbila odvetu ve „vhodný čas a na místě podle vlastního výběru“, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

včera

Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

včera

Ilustrační foto

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou

Evropské snahy o zabránění čínskému kapitálu v ovládnutí klíčových evropských technologických firem, zejména v oblastech polovodičů a umělé inteligence, oslabují. Podle návrhu kompromisního znění připravovaného přezkumu pravidel pro kontrolu přímých zahraničních investic (FDI), který získal server Politico, členské státy usilují o změkčení pravidel, jež by je zavazovala k důslednější kontrole zahraničních investic do citlivých odvětví.

Aktualizováno včera

Merz byl zvolen německým kancléřem

Friedrich Merz, vůdce vítězného bloku CDU/CSU a favorit na post německého kancléře, byl ve druhém kole hlasování zvolen německým kancléřem. Dnes dopoledne přitom utrpěl nečekaný neúspěch, kdy v prvním kole hlasování ve Spolkovém sněmu nezískal potřebnou většinu a jeho nominace tak ztroskotala – chybělo mu šest hlasů k dosažení tzv. „kancléřské většiny“. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy