ROZHOVOR | Ficovo chování naznačuje, co bude dál. Covid ho změnil a už není cesty zpět, říká politolog pro EZ

Slovensko se nachází v turbulentním politickém období, které je poznamenané sérii protestů a rostoucí občanskou nespokojeností. Koalice je závislá na hlasech nezařazených poslanců a vláda čelí problémům, včetně kontroverzní utajované zprávy Slovenské informační služby, kterou přednesl premiér Robert Fico na mimořádné schůzi parlamentu. O aktuálním politickém dění na Slovensku a možné budoucnosti čtvrté Ficovy vlády exkluzivně pro EuroZprávy.cz promluvil politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích. 

Psychologové, psychiatři a akademická obec podepisují otevřené dopisy adresované premiérovi Ficovi. Zároveň jsme byli svědky série protestů namířených proti zahraničněpolitickému směřování vlády. Co tato angažovanost odborníků a veřejnosti vypovídá o současném stavu společnosti na Slovensku?

Je to pozitivní zpráva o stavu občanské společnosti, ale zároveň špatné vysvědčení pro vládnoucí garnituru. Jsme svědky toho, že premiér a další vysoce postaveni představitelé v určitých ohledech překračují hranice v různých oblastech – od otázky transparentnosti vládnutí až po způsob komunikace, který je často agresivní až vulgární. Velká část slovenského obyvatelstva odmítá takové móresy politické vrchnosti a tohle směrování slovenské politiky a společnosti bez jakékoliv vize. Výsledkem byly jedny z největších demonstrací od roku 1989.

Schyluje se k předčasným parlamentním volbám?

Myslím, že ano. Otázkou však je, kdy se jich dočkáme. Volby se obvykle nekonají v létě, takže pokud by situace eskalovala, je možné, že už v březnu by mohlo dojít k dohodě o červnových volbách. Pokud by se ale situaci v koalici podařilo uklidnit, ve hře jsou volby i na podzim, případně později. Co alespoň můžeme říct, je to, že vládu čeká na podzim hlasování o důvěře, která vyplývá z ústavního zákonu o tzv. dluhové brzdě. Nedokážu si představit, že tato vláda vydrží do řádného termínu voleb v roce 2027. Současné premiérovo chování naznačuje, že i on sám se už připravuje na předčasné volby. 

Vládní koalice bez nezařazených poslanců nedisponuje většinou v parlamentu. Čtveřice rebelujících poslanců kolem Samuela Migaľa avizovala, že až do odvolání nebude hlasovat, ale rovněž deklarovala, že má zájem o udržení vládní koalice. Obdobné stanovisko komunikují i poslanci z Národní koalice Rudolfa Huliaka. Jak lze interpretovat jejich kroky?

Národní rada Slovenské republiky má 150 členů a většinu tvoří minimálně 76 poslanců. Tato koalice začínala s číslem 79, bez tří takzvaných huliakovců má 76. Bez čtveřice kolem Migaľa má 72. Podle aktuálních informací by tři huliakovci a jeden rebelující poslanec z Hlasu na únorové schůzi parlamentu měli koalici podržet a zabezpečit její usnášeníschopnost a schválení potřebných zákonů. Samotný premiér Fico naznačil, že chléb se bude lámat až na březnové schůzi. 

Zpočátku se možná jednalo o snahu těchto poslanců získat lepší mocenskou pozici či dosáhnout nějaké změny, dnes už ale všichni hrají takzvanou blame game, tedy interpretační souboj o tom, kdo způsobuje destabilizaci koalice nebo přímo pád vlády. 

Na mimořádné schůzi parlamentu o odvolání vlády premiér Fico předložil utajenou zprávu Slovenské informační služby. Tvrdí, že na Slovensku působí „zahraničím financovaná struktura“ s napojením na opozici, která chce zneužít protesty. Lze to vnímat jako součást strategie na mobilizaci voličů a odklonění od vnitrostranických problémů?

Od počátku kolem této zprávy byly problémy s její transparentností a důvěryhodností. Stačí jen připomenout, že ředitelem Slovenské informační služby je syn vysoce postaveného politika strany Smer, což této instituci na důvěryhodnosti nepřidává. Závažnost zprávy od počátku zpochybňovali i někteří koaliční poslanci, a po několika dnech dokonce poslanec za SNS Roman Michelko uvedl, že celá snaha o převrat byla dekonspirována. 

Je však potřebné dodat, že podle vícero relevantních výzkumů patří občané Slovenska mezi lidi s nejvyšší mírou konspiračního myšlení v EU. Příběh o hrozbě převratu dokáže efektivně mobilizovat internetově zranitelnější část populace. Každopádně tento příběh asi nezafungoval tak, jak premiér očekával, protože vláda od tématu rychle upustila a otevřela nové velké téma – takzvané ústavní hráze proti progresivismu.

Ve druhé polovině ledna podnikla šestičlenná parlamentní delegace pracovní cestu do Moskvy, a to jen několik týdnů po setkání premiéra Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jak se dá vnímat tohle sbližování slovenských politických představitelů s Ruskem?

Tyhle cesty do Ruska jsou věnovány jejich vlastnímu elektorátu. Co se týče návštěvy Andreje Danka, ta probíhala podle scénáře, který jsme už viděli u Tuckera Carlsona nebo slovenských politiků Györgyho Gyimesiho a Ľuboše Blahy. I Danko během ní zveřejnil vícero facebookových videí, ve kterých ukazoval, že v Moskvě lze koupit máslo a hamburger. Mezitím si stihl podat ruce s lidmi na sankčních seznamech.

Ukazují tím, ke komu mají hodnotově a morálně blízko. To sice dokáže zapůsobit na část slovenské společnosti, která má silný proruský sentiment, ale škody na reputaci zahraniční politiky Slovenska zůstavují velké. Do Ruska tak směřují, protože vědí, že na Západě o setkání s nimi už nikdo nestojí. 

Premiér Fico akcentuje „suverénní zahraniční politiku“ na všechny čtyři světové strany. Jedná se o diplomacii ovlivněnou pragmatismem, nebo o vědomý odklon od prozápadního kurzu?

Robert Fico byl vždy pragmatický politik. Ještě v roce 2016 tlačil na to, aby Slovensko patřilo do takzvaného jádra EU. Jeho současná politika na čtyři světové strany je do značné míry jenom marketingová floskule. V praxi vidíme, že má silný vektor na východ, zatímco směrem na západ přinesla zhoršení vztahů s mnohými strategickými partnery. Dnes se pyšní tím, že je „enfant terrible“ evropské politiky. Na cestu radikalizace a antisystému se vydal během covidu, kdy spatřil, že sázka na tuto kartu ho politicky vrátí do hry.

Netroufám si říct, zda jde stále o čistý pragmatismus, nebo autentické přesvědčení. V této hře už ale zašel tak daleko, že pro něj neexistuje cesta zpět. 

Související

Šárka Shoup Rozhovor

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.
David Svoboda Rozhovor

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ

Ukrajinista David Svoboda v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz varuje, že mír na Ukrajině může nastat jedině „kolapsem jedné ze stran“. „Není o čem jednat s někým, kdo vás chce zničit,“ říká s odkazem na ideologické pozadí ruské agrese. V rozhovoru rozebírá také ruský propagandistický konstrukt takzvané „denacifikace“ Ukrajiny, který podle něj ztratil veškerou relevanci – nejen v politickém diskurzu, ale i v očích administrativy Donalda Trumpa.

Více souvisejících

rozhovor Tomáš Dvorský Robert Fico Slovensko volby na Slovensku Demonstrace na Slovensku Andrej Danko Smer SD

Aktuálně se děje

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

včera

včera

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

včera

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

včera

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

včera

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

včera

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

včera

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

včera

Aktualizováno včera

13. dubna 2025 21:37

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Bílý dům zveřejnil výsledky každoroční lékařské prohlídky amerického prezidenta Donalda Trumpa a podle závěrů lékařského týmu je jeho zdravotní stav vynikající. Jde o první komplexní vyšetření od Trumpova návratu do prezidentského úřadu a jeho lékaři konstatovali, že prezident je plně způsobilý nadále vykonávat všechny ústavní povinnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy