Severokorejská armáda přesunula k hranicím s Jižní Koreou 250 nových raketometů schopných nést jaderné hlavice. Diktátor Kim Čong-un prohlásil, že je sám navrhl. Soul má obavy z jeho záměrů.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un dohlížel na dodání 250 raketometů vojenským jednotkám podél jižní hranice. Informoval o tom německý server Deutsche Welle s odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA.
Kim během nedělní předávací akce prohlásil, že „odpalovací zařízení jsou moderní taktickou útočnou zbraní, kterou osobně navrhl“.
Jihokorejci z tohoto kroku Pchjongjangu mají obavy. „Domníváme se, že jsou určena k různým způsobům použití, například k útoku nebo ohrožení Jižní Koreje. Rozmístění v blízkosti hranic by znamenalo, že dolet není dlouhý,“ poznamenala mluvčí jihokorejského sboru náčelníků štábů Lee Sung-joon.
Napětí na Korejském poloostrově se v poslední době stupňuje, zejména od loňského roku. Podle DW Sever „stále častěji testuje zbraně“ a posílá přes hranice na jih balóny naplněné odpadky. Jako odpověď Jihokorejci přes hranice pouštějí moderní popovou hudbu, která je v KLDR zakázaná. Soul rovněž spustil cvičení ostré střelby nedaleko hranic.
Pchjongjang letos označil Soul za svého „hlavního nepřítele“ a ukončil s ním spolupráci prakticky ve všech ohledech. „Severní Korea musí modernizovat své odstrašující schopnosti v reakci na významný a strategický posun v důsledku transformace aliancí vedených USA na vojenské bloky založené na jaderných zbraních,“ shrnul severokorejský diktátor podle KCNA.
Severní i Jižní Korea jsou už od roku 1950 v konstantním válečném stavu. Právě v tomto roce odstartovala brutální válka, kterou ukončilo až příměří v Ženevě roku 1953. Od té doby ale nebyla podepsána žádná mírová smlouva. Během konfliktu zahynuly stovky tisíc vojáků z Jižní a Severní Koreje, USA a Číny.
Související
Další provokace. Severní Korea odpálila několik balistických raket
Trump se nebrání dalšímu setkání s "rakeťákem" Kim Čong-unem
Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un , Jižní Korea
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
včera
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě