Napětí se stupňuje. Běloruské vrtulníky narušily polskou hranici

Podle polské diplomacie dnes došlo k narušení polského vzdušného prostoru dvěma běloruskými vrtulníky. Minsk popřel toto obvinění. Polské ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že tento incident přispívá k napětí na hranicích a proto předvolalo běloruského chargé d'affaires.

Z prohlášení polského ministerstva vyplývá, že Polsko vnímá tento incident jako eskalaci napětí na polsko-běloruské hranici. Varšava nyní požaduje, aby běloruská strana neprodleně vysvětlila, co se stalo.

Polsko informovalo o dnešních událostech také Severoatlantickou alianci (NATO), což vyplývá z prohlášení polského ministerstva, které citovala agentura AP. Kromě toho Polsko plánuje posílit počet vojáků na své polsko-běloruské hranici.

Na telegramu běloruská diplomacie označila obvinění o narušení polské hranice vrtulníky Mi-24 a Mi-8 běloruského letectva a vojsk protivzdušné a protiraketové obrany za vykonstruované polským armádním a politickým vedením.

Běloruské ministerstvo tvrdí, že obvinění slouží jako záminka pro další posilování vojenské přítomnosti u běloruské hranice. Tento incident podtrhuje napětí a citlivost situace na polsko-běloruské hranici a zvýšenou opatrnost obou zemí v reakci na jakékoliv podezřelé pohyby v blízkosti hranic.

Polský premiér Mateusz Morawiecki podle BBC před nedávnem řekl, že poblíž běloruského města Grodno, které se nachází u polských hranic, byla údajně zaznamenána stovka vojáků z ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Kvůli obavám, že přítomnost wagnerovců v Bělorusku by mohla způsobit zvýšení napětí na hranicích, začala Varšava začátkem tohoto měsíce přesouvat více než 1000 vojáků na východní hranice země.

Morawiecki vyjádřil obavy, že wagnerovci by se mohli převléknout za běloruskou pohraniční stráž a pomáhat nelegálním migrantům dostat se na polské území, což by vedlo k destabilizaci Polska.

Uvedl, že Polsko již zažívá permanentní hybridní útok na východní hranici s Běloruskem, přičemž v letošním roce bylo zaznamenáno přibližně 16 000 nelegálních pokusů o překročení hranice migranty, kteří byli podle něj "dotlačeni" ruským prezidentem Vladimirem Putinem a běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

Související

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se připravuje na plnohodnotnou válku

Polsko plánuje v nadcházejících letech výrazně zvýšit počet svých vojáků a zároveň posílá další jednotky na hranici s Běloruskem. Generál Wiesław Kukuła, náčelník generálního štábu polských ozbrojených sil, navíc upozorňuje na potřebu přípravy na plnohodnotný konflikt, uvedl bulharský server Novinite.

Více souvisejících

Bělorusko Polsko armáda Bělorusko Vrtulník Mil Mi-24

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

"Stačí tři střely." Rusové vyhrožují kvůli americkým raketám, ohrožena je i Praha

Odstrašující ruské výhrůžky kvůli možnému umístění amerických raket dlouhého dosahu v Německu zazněly i v ruské televizi. Moderátor Jevgenij Popov hrozil úderem i Praze. Už dříve označil evropská hlavní města za "potenciální oběti" ruské reakce mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy