Polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) tvrdí, že ovládají prezidentský palác, sídlo velitele armády a mezinárodní letiště v Chartúmu. Súdánská armáda ale tvrdí, že má pod kontrolou všechna letiště a základny v zemi. Súdán se snaží přejít k civilní nadvládě. O život přišlo už 56 lidí. Dalších téměř 600 jich utrpělo zranění, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na výbor súdánských lékařů.
Podle polovojenských jednotek rychlé podpory (RSF) vedených Mohamedem Hamdanem Dagalem obklíčila vládní armáda jednu z jejich základen a zahájila palbu z těžkých zbraní. V prohlášení vydaném v sobotu RSF označila akce za „brutální útok“ a vyzvala k jejich odsouzení.
Armáda vedená faktickým vládcem Súdánu generálem Abdal Fattáhem al-Burhanem zase podle agentury AFP oznámila, že boj zahájily polovojenské síly (RSF).
"K těmto útokům došlo v Chartúmu a jinde v Súdánu," řekl jeden z vojenských velitelů, generál Nabil Abdalláh. "Boje pokračují a armáda plní svou povinnost bránit vlast," dodal generál.
Rada bezpečnosti OSN podle agentury DPA dnes brzy ráno obě strany konfliktu vyzvala, aby zastavily boje a zahájily rozhovory k ukončení krize. Apelovala také na zajištění bezpečného přístupu pro humanitární pracovníky a ochrany zaměstnanců světové organizace.
NYT předtím napsal, že mezi mrtvými jsou i tři súdánští pracovníci Světového programu pro výživu (WFP), který spadá pod OSN. Server BBC News zase dnes uvedl, že jen v Chartúmu dosud boje připravily o život 25 lidí, včetně 17 civilistů.
Střety propukly v sobotu právě v metropoli, odkud se rozšířily i do řady dalších míst 45milionové země na severovýchodě Afriky. Boje byly hlášeny mimo jiné z regionu Dárfúr na západě státu, ale třeba také z přístavního města Port Súdán na úplném východě země, která je zhruba pětkrát větší než Německo.
Nejsilnější boje se i v noci odehrávaly v Chartúmu, v jehož ulicích jsou rozmístěná děla a obrněná vozidla. Jedna z obyvatelek šestimilionové metropole NYT řekla, že se její rodina celou sobotu ukrývala doma, zatímco zvenku bylo z několika směrů slyšet boje. "Ani se nemůžeme podívat ven okolo domu, protože nevíme, co se stane," uvedla.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes za zásadní označil, aby obě znesvářené strany okamžitě ukončily střety, a to bez jakýchkoliv předchozích podmínek.
Současný vývoj je podle Reuters důsledkem rostoucího napětí mezi armádou a RSF kvůli začlenění milic do armády. Velitel RSF a šéf armády Abdal Fattáh Burhán, který je de facto vládcem Súdánu, ještě v říjnu 2021 spolupracovali, když se jim v převratu podařilo dostat k moci. V posledních měsících se ale jejich cesty rozešly a oba se snažili posílit své mocenské postavení, zatímco řada zahraničních činitelů na ně vytvářela tlak, aby moc předali civilní vládě.
Související
"Viděl jsem, jak přejíždějí zraněné lidi. Svědci promluvili o nejbrutálnější kapitole súdánské občanské války
Masakr v Súdánu je vidět z vesmíru. Svět nadále sedí se založenýma rukama
Aktuálně se děje
před 19 minutami
105 let od okamžiku, kdy americký lékař sám sobě vyoperoval slepé střevo. Proč to udělal?
před 36 minutami
Češi se představili v v boulích i slopestylu. Ve skocích mezi ženami postoupila jen Indráčková
před 1 hodinou
Zemřel respektovaný hudebník Pavel Klikar
před 1 hodinou
Novinky o počasí. Sněžit má až do úterního dopoledne, platí varování
před 2 hodinami
Vláda rozhodla, kdo na postu předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nahradí Drábovou
před 2 hodinami
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
před 3 hodinami
Vláda zamítla změny v důchodech. Dala zelenou supermoderní nemocnici
před 4 hodinami
Rubio v Mnichově odhalil, kolik na Ukrajině umírá ruských vojáků
před 5 hodinami
Kandidátem Motoristů na funkci ministra životního prostředí je poslanec Igor Červený
před 5 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln dorazila na Blízký východ
před 6 hodinami
Starmer zahájil boj proti technologickým gigantům. Chce zastavit nekonečné rolování na sociálních sítích
před 7 hodinami
V Praze opět roste počet případů žloutenky
před 8 hodinami
Google čelí ostré kritice. Jeho umělá inteligence ohrožuje zdraví lidí
před 9 hodinami
Braathen získal pro Brazílii historické zimní zlato, Fernstädtová nakonec desátá
před 9 hodinami
Bude mít EU vlastní ICE? Lidskoprávní organizace bijí na poplach
před 9 hodinami
Souboj o přízeň Evropy odstartoval. V Mnichově proběhla veřejná přetahovaná mezi USA a Čínou
před 10 hodinami
Opravdu má Putin zájem o mír? Rusko stále častěji míří na civilisty, počet mrtvých na Ukrajině rapidně vzrostl
před 11 hodinami
Počasí přinese tento týden další silné mrazy, o víkendu se výrazně oteplí
včera
První vyjádření z USA: Washington nemá důvod zpochybňovat, že byl Navalnyj zavražděn, prohlásil Rubio
včera
Motoristé navrhnou nového ministra životního prostředí. Má dělat vše co mu Turek řekne
Vládní strana Motoristé sobě je připravena učinit zásadní ústupek v rámci vleklého sporu o obsazení postu ministra životního prostředí. Poslanec Filip Turek, který byl dosavadním a jediným kandidátem strany na tento úřad, v neděli vpodvečer oznámil, že hnutí nabídne premiéru Andreji Babišovi jiné jméno. Tímto krokem chtějí Motoristé vyřešit několik měsíců trvající patovou situaci.
Zdroj: Libor Novák