NATO zvažuje možnost, že by sestřelovalo ruské rakety

NATO zvažuje možnost, že by sestřelovalo ruské rakety, které se přiblíží k hranicím Severoatlantické aliance. Prohlásil to náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna. 

Podle Szejny se v NATO diskutuje o možných scénářích. "Muselo by se tak však stát se souhlasem ukrajinské strany a s ohledem na mezinárodní důsledky," dodal.

Varšava v neděli uvedla, že ruská raketa vypálená na města na západní Ukrajině vletěla do polského vzdušného prostoru na 39 vteřin.

Polský ministr obrany uvedl, že země aktivovala všechny systémy protivzdušné obrany a raketu by sestřelila, kdyby existovaly jakékoli náznaky, že směřuje na polské území.

Polské ministerstvo zahraničních věcí v pondělí informovalo, že ruský velvyslanec ve Varšavě se nedostavil na diplomatické předvolání v souvislosti s incidentem.

Polsko později uvedlo, že ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski mluvil o raketovém útoku i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Podle litevského ministra zahraničí Gabrielia Landsbergise musí NATO vzkázat Rusku, že zničí všechny jeho rakety, které vniknou do jejího vzdušného prostoru. 

"Jednou může jít o chybu. Ale pokud dovolíme, aby se to opakovalo, bude to vnímáno jako pobízení," řekl v Landsbergis americké televizi Fox News během své pondělní návštěvy Washingtonu. "Proto musíme změnit... náš postoj a vyslat velmi jasný signál, že pokud se to bude opakovat, rakety nebo drony budou sestřeleny," dodal.

Poukázal přitom na skutečnost, že k obdobným incidentům došlo již předtím jak v Polsku, tak i Rumunsku.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski také označil nedělní narušení polského vzdušného prostoru ruskou raketou za "absolutně nepřijatelné". "Je to naprosto nepřijatelné," řekl šéf polské diplomacie v souvislosti s nedělním incidentem. "Budeme žádat vysvětlení, ale pravděpodobně se dočkáme jen demagogie," dodal.

Související

Více souvisejících

NATO Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 47 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy