Navalného tým má po smrti opozičního lídra problémy. Poslední rozloučení nikde nechtějí

Spolupracovníkům ruského opozičního politika Alexeje Navalného se nepodařilo najít a pronajmout si prostory na poslední rozloučení s tímto politikem, který podle úřadů zemřel 16. února ve vězeňském táboře za polárním kruhem.

Kira Jarmyšová, mluvčí Alexeje Navalného, sdílela v úterý na sociální síti X status, ve kterém informovala, že zatím bezúspěšně hledají prostory pro veřejný rozloučení s Navalným.

Uvedla, že Navalného tým a aktivisté v Moskvě oslovili většinu soukromých i státních pohřebních agentur a prostory k pronájmu či obřadní pohřební síně, ale dostali odmítavé odpovědi.

"Na některých místech tvrdí, že jsou prostory obsazené. Jiní odmítají, jakmile zazní jméno Navalnyj. A na jednom místě nám přímo řekli, že pohřební agentury mají s námi zakázanou spolupráci," uvedla Jarmyšová. "I po celodenním hledání stále nemáme prostor pro rozloučení s Alexejem," dodala.

Navalného spolupracovníci, kteří žijí většinou v exilu, se v pondělí obrátili na aktivisty nebo sympatizanty v Rusku formou statusu na sociálních sítích, aby pomohli s hledáním vhodných prostor pro veřejné rozloučení. Z jejich sdělení vyplývá, že pohřeb by měl proběhnout do konce tohoto pracovního týdne.

Tělo Alexeje Navalného, který zemřel 16. února, bylo předáno jeho matce Ludmile až v sobotu ve městě Salechard, které je nejblíže obci Charp, kde se nachází vězeňská kolonie Polární vlk. Podle dostupných informací by měl být Navalnyj pohřben v Moskvě. 

Související

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

Více souvisejících

Alexej Navalnyj Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy