Nejdůležitější moment v historii NATO? Před summitem padají rázná slova

Před summitem NATO v Haagu zazněla silná slova o budoucnosti aliance i její připravenosti čelit novým bezpečnostním hrozbám. Stálý zástupce USA při NATO Matthew Whittaker označil summit za „pravděpodobně jeden z nejvýznamnějších okamžiků v historii aliance“ a ujistil evropské partnery, že Spojené státy zůstávají pevnou součástí NATO.

Whittaker zdůraznil, že USA očekávají od summitu především závazek členských států investovat minimálně 5 % HDP do obrany. Právě tento krok má podle něj nastartovat „renesanci obranného průmyslu“ jak v Evropě, tak v Severní Americe. „Tato síla zajistí mír pro budoucí generace, protože nikdo si netroufne zpochybnit jednotu NATO,“ řekl.

Zástupce USA dále uvedl, že Washington chce vidět, jak Evropa přebírá větší odpovědnost za svou vlastní bezpečnost, nicméně zopakoval, že Spojené státy zůstávají spolehlivým spojencem. „Říkám to opakovaně: Spojené státy nikam neodcházejí. Chceme, aby Evropané byli rovnocennými partnery, ale Amerika je tady a zůstane,“ prohlásil.

Před summitem vystoupil také předseda německé CDU Friedrich Merz, který summit rovněž označil za historický a ocenil rostoucí obranné výdaje spojenců. Zdůraznil, že zvýšené výdaje nejsou projevem vstřícnosti vůči USA, ale odpovědí na skutečnou hrozbu, zejména ze strany Ruska.

Merz přiznal, že Německo příliš dlouho ignorovalo varování baltských států ohledně ruské expanze. „Tuto chybu jsme si uvědomili a není cesty zpět,“ uvedl. Zmínil také záměr vybudovat z Bundeswehru „nejsilnější konvenční armádu v Evropě“ a připomněl nedávné vyslání německých jednotek do Litvy jako důkaz odhodlání bránit své spojence. „Bezpečnost Litvy je také bezpečností Německa,“ zdůraznil.

V evropské rovině Merz přivítal snahu Evropské komise o zjednodušení regulací, které podle něj musí být podpořeno „novou kulturou zdrženlivosti v předpisové tvorbě“. Kritizoval zdlouhavé schvalovací procesy a vyzval k jejich zjednodušení, mimo jiné i v oblasti obchodu, aby Evropa nebyla závislá na tom, zda se jí svět přizpůsobí.

Merz rovněž apeloval na odstranění zbytečné byrokracie a oživení ekonomického růstu, přičemž doufá, že obchodní spory s USA budou urovnány do začátku července.

V závěru svého projevu Merz varoval, že návrat ke klidnějším časům nelze v dohledné době očekávat, a zdůraznil potřebu připravit se na novou geopolitickou realitu. „Naší povinností je posílit Německo, uvnitř i navenek,“ uzavřel. 

Související

NATO

Rychlá reakce NATO je bez USA nemožná. Rusko to ví, a může toho využít

Summit NATO, který se před dvěma týdny konal v Haagu, skončil spíše úlevou než optimismem. Obavy z toho, že prezident Donald Trump summit naruší, vedly ke značnému omezení jeho agendy. Diskuse o podpoře Ukrajiny, vztazích s Ruskem nebo hybridních útocích zůstaly mimo jednací stůl. Přesto byl dosažen historický závazek: téměř všichni členové aliance – až na výjimku Španělska – se zavázali do deseti let navýšit obranné výdaje na pět procent HDP. Z toho 3,5 % má být určeno na čistě vojenské výdaje a zbylé 1,5 % na posílení civilní infrastruktury a celkové odolnosti států.

Více souvisejících

NATO Friedrich Merz (CDU) Summit NATO

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Ilustrační foto

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku

Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zásah hasičů v porodnici u Apolináře

V porodnici u Apolináře v noci hořelo. Maminky utíkaly s novorozenci

V noci na sobotu zasahovali pražští hasiči u požáru, který vypukl ve vestibulu kliniky porodnictví, gynekologie a neonatologie v Apolinářské ulici. Oheň, který podle vyšetřovatelů vznikl v kávovém automatu, způsobil husté zakouření prostor a vyžádal si rychlou evakuaci několika desítek lidí včetně novorozeňat. Nikdo naštěstí neutrpěl zranění.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump žaluje Ruperta Murdocha a Wall Street Journal

Americký prezident Donald Trump podal žalobu na 10 miliard dolarů na mediální společnost Dow Jones, která vydává deník The Wall Street Journal, a jejího vlastníka Ruperta Murdocha. Tvrdí, že list jej pomluvil a porušil zákony o nactiutrhání tvrzením, že Trump v roce 2003 zaslal „oplzlý“ vzkaz finančníkovi a pozdějšímu odsouzenému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Policisté zakročili proti proruským hackerům. Cílili na Ukrajinu i její podporovatele

Policisté z řady zemí světa podnikli rozsáhlou operaci, která by měla vést k ochromení aktivit proruské skupiny, jejíž členové v kyberprostoru útočili na Ukrajinu a státy podporující zemi napadenou ruskou armádou. Podle české policie se podařilo odpojit servery, které útočníkům sloužily k jejich činnosti. Dva lidé byli také zadrženi. 

včera

Felix Baumgartner

Tragédie při paraglidingu. U Jaderského moře vyhasl život extrémního sportovce Baumgartnera

Ve čtvrtek večer obletěla svět smutná zpráva o smrti rakouského extrémního sportovce Felixe Baumgartnera, který proslul čtyřicetikilometrovým skokem ze stratosféry z roku 2012, díky kterému překonal rychlost zvuku. Jeho život vyhasl při dalším extrémním výkonu při paraglidingu, po němž se měl zřítit do bazénu hotelového komplexu Porto Sant'Elpidio nacházejícího se na italském pobřeží Jaderského moře. Bylo mu 56 let.

včera

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Napětí kolem případu výhrůžek školám. Slováci se brání a kritizují BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Koncept vozu Tesla Model 3+

Na jedno nabití 800 km? Tesla chystá premiéru Modelu 3+ s rekordním dojezdem

Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Rusko masivně upravilo íránské drony Šáhid. Ukrajinu čeká náročnější obrana

Letní měsíce roku 2025 přinesly Ukrajině nejintenzivnější vlny ruských leteckých útoků od začátku války. Vrcholem byl 9. červenec, kdy ruská armáda vypustila rekordních 728 dronů typu Šáhid, většinou upravených a vyrobených přímo na ruském území. Tato eskalace ukazuje, jak Kreml výrazně zmodernizoval íránskou technologii a přizpůsobil ji svým potřebám — především s cílem prolomit ukrajinskou protivzdušnou obranu.

včera

včera

Hilbo Fishchenko

Šmyhalova vláda byla úspěšná, ta nová Ukrajinu přiblíží k EU. NATO zůstává strategickým cílem, říká Fishchenko

Ukrajinská vláda Denyse Šmyhala zvládla podle Hliba Fishchenka, vedoucího Institutu pro výzkum evropské bezpečnosti, válečné období se stabilitou a makroekonomickou vyrovnaností. „Jeho kabinet sice nebyl reformní vládou v klasickém slova smyslu, ale podařilo se mu zachovat makroekonomickou stabilitu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Fishchenko také promluvil o potenciálním členství v EU a NATO. „Jsem přesvědčen, že členy Unie budeme dříve než členy Aliance,“ podotýká.

včera

Trump přestal mlžit o svém zdravotním stavu. Přiznal, že je nemocný

Prezident USA Donald Trump má diagnostikovanou chronickou žilní nedostatečnost, potvrdil ve čtvrtek Bílý dům. Lékaři přišli na onemocnění poté, co si 79letý prezident stěžoval na otoky nohou. Podle tiskové mluvčí Karoline Leavitt podstoupil Trump řadu vyšetření včetně ultrazvuku, která odhalila problém s žilami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy