Nejsmrtelnější konflikt pro humanitární pracovníky. Rada OSN chce vyvodit důsledky pro Izrael

V pátek Rada OSN pro lidská práva schválila rezoluci, která vyzývá k tomu, aby Izrael nesl odpovědnost za případné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v Pásmu Gazy. Izrael odmítl tento dokument jako "zkreslený". 

Pro rezoluci hlasovalo 28 zemí, 13 se zdrželo a šest se proti ní postavilo, včetně Spojených států a Německa. Přijetí rezoluce přivítalo několik zástupců Rady jásáním a potleskem.

Rezoluce zdůraznila potřebu zajistit odpovědnost za všechny případy porušení mezinárodního humanitárního práva a mezinárodního zákona o lidských právech, aby byla zastavena beztrestnost.

Dokument vyjádřil " závažné znepokojení nad zprávami o vážném porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva, včetně možných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na Palestinském okupovaném území ".

Stálá zástupkyně Izraele při OSN Meirav Eilon Šaharová obvinila Radu, že "už dávno opustila lid Izraele a už dlouho brání Hamás".

"Podle rezoluce Izrael nemá právo chránit své obyvatele, přičemž Hamás má všechna práva vraždit a mučit nevinné Izraelce," uvedla před hlasováním v pátek. "Hlas 'ano' je hlasem pro Hamás," dodala.

Palestinský velvyslanec Ibráhím Chraíší přivítal výsledek hlasování, ale vyjádřil nespokojenost s tím, že některé evropské země rezoluci nepodpořily.

Spojené státy předem oznámily, že budou hlasovat proti rezoluci, neboť nezmiňuje odsouzení Hamásu za útoky ze 7. října na Izrael a "není v ní zmínka o teroristické povaze těchto činů".

USA však uvedly, že jejich spojenec Izrael neudělal dost pro minimalizaci civilních obětí. "Spojené státy opakovaně vyzývaly Izrael, aby konflikt proti Hamásu vyvážil humanitárními operacemi, aby se vyhnul civilním obětem a zajistil, že humanitární pracovníci budou v bezpečí vykonávat svou základní misi," uvedla Michele Taylorová, stálá zástupkyně USA v Radě OSN pro lidská práva.

"To se nestalo a za šest měsíců bylo zabito více humanitárních pracovníků, než v jakékoli válce v novodobých dějinách," dodala.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Pásmo Gazy Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 49 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy