Němci si schraňují léky, Češi mají nedostatek. Válkův náměstek: Moje zima bude opět tuhá

Česko ve spojení s několika zeměmi kritizuje německou vládu za „hloupou strategii“ v oblasti vytváření zásob léků. Během pátečního jednání šéfů zdravotnictví v rámci Rady EU a hodlají situaci řešit. Jako nesprávný je hodnocen nejen přístup Německa, ale také Francie a Rakouska. 

Za „hloupou“ tuto strategii označil náměstek českého ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. „Hloupá strategie vlád v oblasti vytváření zásob léků povedou v zimě k nedostatku léků v dalších zemích EU,“ uvedl podle serveru Politico.

Problém tkví v plánu německé vlády, která loni oznámila, že „farmaceutické společnosti musí mít zásoby některých nepatentovaných léků na šest měsíců“, a to ve snaze řešit chronické a rostoucí problémy s nedostatkem léků, jak píše uznávaný zpravodajský server.

Dvořáček varuje, že obdobná národní opatření „budou mít dominový efekt na dostupnost léků v ostatních evropských zemích a podkopou celoevropská opatření zaměřená na odstranění nedostatku léků“. „Moje zima bude pravděpodobně opět tuhá,“ tuší náměstek českého šéfa resortu zdravotnictví Vlastimila Válka.

Farmaceutické společnosti podle Dvořáčka budou upřednostňovat trhy, kde si nechají dovezené zásoby klidně i na skladech. „Představte si tu situaci. Máme české a slovenské lékárny, které jsou prázdné, a německé lékárny, které jsou plné. Každý pacient si řekne ‚jé, ta hloupá vláda, vy nás nejste schopni ochránit, my si musíme pro léky chodit do německých lékáren‘,“ vylíčil.

Kromě Německa Dvořáček vznesl kritiku i proti Rakousku a Francii, obě země zavedla obdobná opatření. U této příležitosti se v pátek sejdou v rámci Rady Evropské unie ministři zdravotnictví. Hodlají řešit přehodnocení národních strategií a již požádaly Evropskou komisi o analýzu, zda jsou opatření v souladu s právem EU, informuje Politico.

Vedle ČR se v této kritice postavily Rumunsko, Kypr, Malta, Slovinsko a Slovensko. „Dokument, který bude na schůzce sdílen, je proti hlouposti. Jde o to být chytrý, plánovat, přemýšlet a sdílet,“ zdůraznil náměstek.

Dvořáček podle Politica vyzval k větší vzájemné otevřenosti zemí. „Jde také o to, abychom se navzájem informovali o tom, že se chystáte změnit legislativu. Abychom to nezjistili na základě informací od někoho jiného,“ přiblížil s tím, že tentokrát Česko varovali výrobci léčiv.

Německo ale v reakci na českou kritiku zlehčuje dopad. „Povinnost se nevztahuje na všechny léčivé přípravky, ale pouze na nepatentované léky a pouze v rámci dohod o slevách uzavřených mezi podnikatelem ve farmacii a zdravotními pojišťovnami,“ vysvětlil mluvčí německého resortu zdravotnictví Sebastian Gülde.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky Vlastimil Válek (TOP 09)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy