Německo žádá Švýcarsko o odkup tanků Leopard 2

Německo chce od Švýcarska odkoupit blíže neupřesněný počet zakonzervovaných tanků Leopard 2 z 80. let. Příslušná žádost byla zaslána ministerstvu obrany v Bernu, uvedl dnes podle agentury DPA mluvčí ministerstva Renato Kalbermatten. 

Prodej Švýcarskem vlastněných tanků německé výroby by umožnil navýšení pomoci Ukrajině, neboť by jimi Německo a další země mohly nahradit stroje již dodané či přislíbené Kyjevu.

Švýcarské ministerstvo obrany neuvedlo, kolik tanků Leopard 2 chce Německo odkoupit. Švýcarsko má 230 tanků Leopard 2, z nichž 134 je ve službě a 96 je vyřazených. Nejsou však "mimo službu", zdůraznil Kalbermatten. Podle švýcarských zákonů lze prodat pouze takové vojenské vybavení, které je mimo službu. O tom, zda tanky tento status získají, rozhoduje parlament.

Rozhodnutí o prodeji leopardů nemusí padnout v blízké době, upozorňuje DPA. Ve Švýcarsku se odehrává vášnivá debata o dodávkách zbraní v souvislosti s válkou na Ukrajině. S odkazem na neutralitu Švýcarsko dříve zakázalo Německu a dalším zemím dodávat Ukrajině ve Švýcarsku vyrobenou munici. Podle DPA není jisté, zda Švýcarsko bude ochotno svůj postoj přehodnotit.

"Z hlediska armády by bylo v zásadě možné, po odečtení požadavků na plné vybavení šesti mechanizovaných praporů, vzdát se omezeného počtu bojových tanků," uvedlo ministerstvo. Předpokladem však je, aby parlament stroje postavil mimo službu. Zejména v horní parlamentní komoře, Stavovské radě, která zastupuje jednotlivé kantony, se zákonodárci k této možnosti stavějí skepticky.

Na začátku února hlasoval švýcarský výbor pro bezpečnostní politiku v poměru 8:2 proti parlamentní iniciativě postavit mimo službu a dodat Německu až 30 z 96 vyřazených tanků Panzer 87 Leopard 2, což je švýcarská verze tanku Leopard 2A4. Odpůrci ujednání uvedli, že tanky jsou potřebné jako strategická rezerva a také z hlediska náhradních dílů.

Německo má dodat Česku celkem 14 tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo jako náhradu za výzbroj sovětského původu, kterou Praha dodala Ruskem napadené Ukrajině. V rámci stejného kompenzačního schématu má 15 leopardů obdržet také Slovensko.

Související

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

Více souvisejících

tank Leopard 2 A Tanky Německo Švýcarsko

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy