tank Leopard 2 A

Tank Leopard, ilustrační fotografie.

Klauzule o důvěrnosti nepomohla. Leopardy pro Ukrajinu kupuje zbrojovka Rheinmetall

Padesát tanků Leopard 1 od belgické společnosti OIP Land Systems zakoupila pro Ukrajinu německá společnost Rheinmetall. Ještě včera ale majitel belgické společnosti odmítl oznámit kupce na základě klauzule o důvěrnosti v kupní smlouvě. Německá společnost se rozhodla pro transakci zřejmě kvůli odmítnutí ze strany švýcarské zbrojovky Ruag, která nechtěla prodat tanky s odvoláním na neutralitu své země. 
Tank Leopard, ilustrační fotografie.

Na Ukrajinu míří tanky Leopard 1 z Belgie. Neví se ale, kdo je koupil

Belgie v pondělí odeslala na Ukrajinu první tanky Leopard 1. Nedodává je však vláda, nýbrž soukromý obchodník se zbraněmi, uvádí server Brussels Times. Na základě klauzule o důvěrnosti ale majitel společnosti, která tanky od belgické vlády před deseti lety odkoupila, nemohl říct, kdo je pro Kyjev koupil.
Španělské tanky Leopard 2A4 připravené pro převoz na Ukrajinu.

Španělsko poslalo Ukrajině další tanky Leopard 2A4

Ze Španělska vyplula loď s další dodávkou vojenské a humanitární pomoci do Ukrajiny, zahrnující čtyři tanky Leopard 2A4 a deset obrněných transportérů M113. Vyplývá to z prohlášení španělského ministerstva obrany.
Jana Černochová

Česko chce desítky tanků Leopard, pokud se připojí k tendru

Česko chce pořídit nejméně 77 tanků Leopard 2A8, pokud se připojí k německému tendru. Uvedla to ministryně obrany Jana Černochová po pátečním jednání s protějškem Borisem Pistoriusem. Podrobnosti ohledně hodnoty tendru dnes poskytnout nechtěla. 
německý tank Leopard 2 A7+

Blíží se jedna z největších vojenských operací po II. světové válce

Podle zprávy zveřejněné v New York Times se na počátku protiofenzivy ukrajinští vojáci zaměřují na pečlivé testování síly ruské obrany a dávají zřetelně najevo svou schopnost zaútočit na libovolné místo. Tento prestižní americký deník naznačuje, že je v plánu provedení jedné z nejrozsáhlejších vojenských operací od ukončení druhé světové války.
Tank Leopard 2 A7 02, ilustrační foto.

Mimořádná zpráva Ukrajinská protiofenzíva začala, máme Storm Shadow i F-16, řekl Podoljak. Wagnerovci se stahují

Poradce ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak uvedl, že dlouho očekávaná ukrajinská protiofenzíva začala a trvá již několik dní. V rozhovoru pro italský televizní kanál Rai řekl, že jde o intenzivní válku podél 1 500 kilometrů dlouhé hranice. Před ukrajinským protiútokem již dříve varoval šéf Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který nyní uvedl, že se jeho bojovníci začali stahovat z ukrajinského Bachmutu.
Jana Černochová

Vláda schválila nákup BVP či pomalejší valorizaci důchodů

Česká armáda dostane od roku 2026 přes 240 nových bojových vozidel pěchoty CV90. Uzavření kontraktu za zhruba 59,7 miliardy korun se švédským výrobcem BAE Systems schválila vláda na dnešním jednání. Projednala také návrh novely zákona o státním zastupitelství, kterým nastavuje nová, transparentní pravidla pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a trvání jejich funkčních období, a návrh novely zákona o důchodovém pojištění, jež řeší problematiku předčasných důchodů a jejich valorizací. 
německý tank Leopard 2 A7+

Bundeswehr očekává zcela nové tanky Leopard 2A8

Podle informací zveřejněných serverem Europäische Sicherheit & Technik (European Security & Technology) německé ministerstvo obrany plánuje nákup 18 zbrusu nových tanků Leopard 2A8 pro Bundeswehr, které nahradí stejný počet tanků Leopard 2A6, které byly slíbeny Ukrajině. Na informaci upozornil Armyweb. Tanky budou dodány do roku 2025. Toto bude první zcela nová dodávka tanků Leopard 2, kterou německá armáda obdrží od roku 1992.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy