Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

Ministryně obrany Jana Černochová o tom dnes informovala vládu. Kromě daru 14 bojových tanků a jednoho vyprošťovacího tanku vzal zároveň kabinet premiéra Petra Fialy na vědomí probíhající jednání o možném nákupu stejného počtu tanků Leopard 2A4 od německého obranného průmyslu.

O případné zakázce teprve ministerstvo obrany rozhodne po zahájení akvizičního procesu v příštích měsících. Zároveň ministerstvo i nadále jedná o přistoupení k projektu nejmodernějších tanků Leopard ve verzi 2A8. 

Pokud ministerstvo obrany přijme kompletní německou nabídku daru a pořízení tanků Leopard 2A4, dojde ke skokovému posílení tankového vojska. Armáda ČR již obdržela v letech 2022 a 2023 od Německa 14 bojových tanků za dodávky obrněné techniky na Ukrajinu, letos ještě v rámci tohoto daru do Česka dorazí vyprošťovací tank Büffel 3 na podvozku Leopard 2A4.

Jestliže budou úspěšně zakončena současná vyjednávání, AČR by měla k dispozici celkem 42 bojových tanků Leopard 2A4 a tři vyprošťovací na stejném podvozku. Po dokončení dodávek nových tanků Leopard 2A8 bude mít Armáda ČR dostatek tanků obou verzí nejenom pro aktivní zálohu a výcvik, ale i jako mobilizační zásoby.

V posledních měsících probíhala další jednání s Německem, které letos v lednu nabídlo ČR předání dalších 14 bojových tanků a jednoho vyprošťovacího tanku. Německo tak chce opět české armádě kompenzovat dodávky těžké techniky, munice a náhradních dílů Ukrajině.

„Jak Česká republika, tak Spolková republika Německo mají zájem na další podpoře boje Ukrajiny proti ruskému agresorovi. Techniku, která je poskytována ukrajinským ozbrojeným silám, je ale nutné nahrazovat,“ poznamenala ministryně obrany Černochová. Dohodu by měly ve druhém čtvrtletí letošního roku potvrdit příslušné smlouvy. Dodávka tanků by mohla být zahájena ve druhé polovině letošního roku a dokončena v roce 2025.

Ministerstvo obrany navíc dostalo od německého obranného průmyslu nabídku, aby odkoupilo dalších 14 bojových tanků Leopard 2A4 a vyprošťovací tank Büffel 3, a to za obdobných podmínek, jaké platí pro německé ministerstvo obrany. Cena by se tak pohybovala v řádu nižších stovek milionů eur. 

„Armáda České republiky vyhodnotila, že akceptování nabídky německé strany v plném rozsahu by bylo pro obranu České republiky výhodné. Schopnosti tankového praporu by dar a následný odkup německých tanků jednoznačně krátkodobě i střednědobě zvýšil,“ poznamenal náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Z krátkodobého hlediska by díky zvýšení počtu tanků Leopard 2A4 mohl tankový prapor přejít na novou strukturu a rychleji zahájit nábor nových vojáků. To by umožnilo získat dostatečné zkušenosti ohledně nové tankové platformy ještě předtím, než bude pořízena nová generace hlavního bojového tanku. Zároveň by došlo k rychlejšímu plnění závazku NATO týkajícího se těžké brigády. Po roce 2030 by pak AČR mohla mít k dispozici v aktivní službě či rezervách přes sto tanků Leopard dvou typů. 

Tanky Leopard 2A4 a nejmodernější 2A8 zásadně zvyšují ochranu osádek vozidla vzhledem k odlišné koncepci skladování munice a nabíjení hlavní zbraně. Jejich pořízením a provozem se zvýší interoperabilita se spojenci při nasazení i v logistickém zabezpečení, například díky vyšší dostupnosti náhradních dílů.

Související

Více souvisejících

Armáda České Republiky tank Leopard 2 A

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy