Ministerstvo obrany souhlasí se švédskou nabídkou na další využívání letounů JAS-39 Gripen, uzavření smlouvy do roku 2035 podpořilo Kolegium ministryně obrany. S návrhem smlouvy nyní bude seznámena vláda. Díky intenzivním jednáním se podařilo ministerstvu dosáhnout nabídky, která je oproti loňské zhruba o 25 % výhodnější. Prodloužení využívání Gripenů pomůže překlenout období, kdy budou do české armády postupně zaváděna letadla páté generace F-35.
"Po sérii jednání se zástupcům Ministerstva obrany podařilo domluvit oproti původní švédské nabídce z loňského roku významně výhodnější podmínky. Nalezení dohody je dobrá zpráva pro Českou republiku a pro zajištění její obranyschopnosti," uvedl vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic Ministerstva obrany Lubor Koudelka.
Současný pronájem Gripenů skončí v roce 2027, nová významně modernější letadla F-35 začnou do České republiky přilétat v roce 2031. Plných operačních schopností nabydou letouny F-35 v roce 2035, kdy bude také ukončen pronájem Gripenů. Podle finálního návrhu Česká republika zaplatí za pronájem 12 letounů Gripen, jejich servis a za výcvik pilotů 6,012 miliardy švédských korun (podle aktuálního kurzu 16,695 miliardy českých korun včetně DPH). Oproti švédské nabídce z loňského roku došlo k úspoře asi 25 procent.
Samotný pronájem netvoří významnou část nabídky. Na její výši má vliv zejména stáří využívaných letadel, která budou ve službě již třetí dekádu, předpokládají se proto i vyšší náklady na údržbu. Zároveň za posledních 20 let v odvětví vojenského letectví znatelně vzrostly ceny na trhu práce a ceny materiálu. Připravovaná smlouva tak reaguje na vývoj cen v posledních letech, který značně překonal dlouhodobý průměr. Nabídka byla švédskou stranou pro Českou republiku vyjednána stejným způsobem a za stejných podmínek, jako jsou vyjednávány nabídky pro švédské letectvo a další uživatele Gripenů.
Díky snížení počtu pronajímaných strojů ze 14 na 12 (z toho 10 jednomístných a dva dvoumístné), dojde k významné finanční úspoře. "I s nižším počtem strojů bude ochrana vzdušného prostoru České republiky zajištěna. Zároveň zajistíme bezproblémový výcvik pilotů a jejich přechod na novou platformu F-35," uvedl velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Čepelka. Na budoucí snížení počtu letadel bylo upozorněno NATO s tím, že daná skutečnost bude v rámci plánování ochrany společného vzdušného prostoru zohledněna.
I v reakci na vývoj současného bojiště bude nezbytné Gripeny modernizovat. Ministerstvo obrany za modernizaci podle dojednané smlouvy zaplatí 1,454 miliardy švédských korun (tedy 4,037 miliardy českých korun včetně DPH podle aktuálního kurzu). Modernizace letadel je nutný krok k zajištění jejich provozu, k jejich modernizaci dochází kontinuálně již od roku 2015.
Gripeny slouží v českém letectvu spolehlivě od roku 2004. Současný pronájem vyprší v roce 2027, bylo proto nutné vyřešit budoucnost českého nadzvukového letectva. Již za předchozího vedení Ministerstva obrany bylo vypracováno vojenské doporučení, podle kterého úkoly, které na české letectvo bude klást budoucí bojiště, zvládne plnit pouze letoun páté generace. Na trhu jediným dostupným strojem páté generace je F-35. Výsledky vojenského doporučení potvrdili i experti z NATO.
Nabídku švédské strany s kladným stanoviskem projednalo Kolegium ministryně obrany. To jako poradní kolektivní orgán ministra, tvořený náměstky, státním tajemníkem, vrchními řediteli sekcí a dalšími řediteli, náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a jeho zástupci, náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta republiky, ředitelem Vojenského zpravodajství a dalších, posuzuje na základě podkladů zadavatele výběr dodavatele, a to před podpisem samotné smlouvy. Zakázku a způsob jejího zadání navrhovaný zadavatelem současně kontroluje i oddělení dohledu nad veřejnými zakázkami, které posuzuje, zda je realizace v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Díky jednání kolegia je současně vyloučeno, aby se jednalo o rozhodnutí jednotlivce.
Související
Ukrajina může získat stíhačky Gripen, zaplatit by je mohly zmrazené ruské finance
OBRAZEM: Nebe nad Prahou ovládly legendární stíhačky Red Arrows
Gripen , Armáda České Republiky , ministerstvo obrany , Švédsko
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák