Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Tyto tanky nahradí sovětskou techniku a po roce 2030 by česká armáda měla disponovat 122 tanky Leopard.

Fiala zdůraznil, že schválení dohody není konečným souhlasem s nákupem, ale je to nezbytný mezikrok. Spolupráce s dalšími zeměmi podle něj přináší výhody, jako je snížení ceny díky množstevní slevě a zapojení českých firem do dodavatelského řetězce.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že koalici zemí zájemců o nákup tanků vede Německo, které už uzavřelo smlouvu s výrobcem, německo-francouzskou společností KNDS. Česko pořídí tanky Leopard 2A8 v šesti různých modifikacích.

Fiala také připomněl, že Německo nabídlo Česku 14 tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo, jejichž cena bude v řádu jednotek miliard korun, jak dnes uvedlo ministerstvo obrany.

Stejný počet tanků už Německo Česku darovalo za pomoc Ukrajině, přičemž další dar ve stejném množství vláda oznámila letos v únoru. Podle Fialy budou tanky darovány v blízké budoucnosti, a tak by po roce 2030 měla česká armáda mít celkem 122 tanků Leopard.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) tank Leopard 2 A

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy