Spojené státy nevidí potřebu měnit svou vlastní jadernou doktrínu, přestože ruský prezident Vladimir Putin formálně snížil práh pro použití jaderných zbraní. Podle představitelů Bílého domu tento krok Moskvy nevyžaduje úpravu amerického postoje.
Podle úředníka Národní bezpečnostní rady USA nebylo Putinovo rozhodnutí překvapením. „Nevidíme žádný důvod upravovat naši vlastní jadernou doktrínu nebo postoj v reakci na dnešní prohlášení Ruska,“ uvedl zdroj podle serveru SkyNews.
Bílý dům však zároveň odsoudil Putinovu rétoriku jako nezodpovědnou. Kreml teoreticky připustil možnost jaderné odpovědi na konvenční útok proti Rusku ze strany kteréhokoliv státu, který má podporu jaderné velmoci.
Evropská unie se k postoji Spojených států připojila. Nejvyšší diplomat EU Josep Borrell označil ruské hrozby za nepřijatelné: „Není to poprvé, co vyhrožují jadernou eskalací, což je naprosto nezodpovědné. Rusko přitom souhlasilo s principem, že jadernou válku nelze vyhrát, a proto nesmí být nikdy vedena.“
Putinovo rozhodnutí přichází v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Západem, zejména v souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině. Kreml se opakovaně snaží odstrašovat své odpůrce hrozbami použití jaderných zbraní, čímž se snaží získat výhodu na bojišti i v diplomatických jednáních.
Spojené státy a jejich spojenci však nadále zdůrazňují nutnost zachování klidu a odpovědného přístupu k jaderné otázce. Podle amerických představitelů zůstává prioritou zabránit jakékoli eskalaci, která by mohla ohrozit globální bezpečnost.
Mezinárodní společenství připomíná, že Rusko je signatářem několika dohod o nešíření jaderných zbraní, včetně zásady, že jaderné zbraně mají sloužit pouze jako odstrašující prostředek, nikoliv jako nástroj agrese.
Putinova rétorika však naznačuje ochotu Kremlu posouvat hranice mezinárodního práva, což zvyšuje riziko špatného odhadu nebo chybné interpretace situace.
Jak Spojené státy, tak Evropská unie zdůraznily potřebu, aby Moskva dodržovala své závazky a zdržela se jakýchkoliv kroků, které by mohly destabilizovat globální bezpečnostní rovnováhu. Odpovědnost za zabránění eskalaci podle nich leží především na Rusku.
Putinovy kroky se setkávají s kritikou nejen od Západu, ale i od dalších států, které varují před nebezpečím, jež by jaderná eskalace mohla představovat pro celý svět.
Související
Zničíme íránské elektrárny a mosty, vyhrožuje Trump
Americký soud zatrhnul Trumpovi dvoumiliardový antidiskriminační fond
USA (Spojené státy americké) , EU (Evropská unie) , Rusko , Bílý dům USA
Aktuálně se děje
včera
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
včera
Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth
včera
Bouřky dorazily. Meteorologové upozornili na supercely na jižní Moravě
včera
Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice
včera
Prezident Pavel by Turkovu rezignaci považoval za správný postup
včera
Počasí se neodkloní od letního normálu, vyplývá z dlouhodobého výhledu
včera
Lidé mění práci jinak než před deseti lety. Nabídku dnes odmítají i kvůli šéfovi či atmosféře
včera
Kasparov: Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu
včera
EU se dohodla na prodloužení ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Vyloučí z ní muže v branném věku
včera
Červen byl pro Ukrajinu nejtragičtějším měsícem od začátku války
včera
Rusko by mohlo plánovat cílené údery na kritickou infrastrukturu, varuje Litva
včera
Návrat EET dostal zelenou od poslanců. Spustit se má v lednu
včera
Středeční počasí přinese bouřky do další části Česka, varoval ČHMÚ
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Praze. Muž zavraždil ženu, pak se pokusil o sebevraždu
včera
Ve Francii se rozjel souboj titánů. Philippe už hází špínu na Le Penovou
včera
Ebola se potvrdila v 2000 případech. WHO se domnívá, že nakažených je mnohem více
včera
Macinka se zastal Turka. Určitě ho nepotopím, vzkázal šéf Motoristů
včera
Zničíme íránské elektrárny a mosty, vyhrožuje Trump
včera
Vážná nehoda autobusů na Kladensku. Na místě jsou zranění, zasahoval vrtulník
včera
Počasí: Bouřky se objeví i v dalších dnech, o víkendu dorazí tropy
Vysoká oblačnost a bouřky budou pokračovat až do konce pracovního týdne, kdy dorazí tropické teploty. Ty se ale dlouho neudrží a během víkendu se opět ochladí.
Zdroj: Libor Novák