Nepřiatelné. Macron svými slovy o olympiádě rozhněval Kreml

Kreml v pátek označil jako "nepřijatelné" tvrzení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Rusko se snaží narušit olympijské hry v Paříži prostřednictvím dezinformační kampaně. T 

"Jsou to zcela nepodložená obvinění, " řekl novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a dodal, že jde o "naprosto nepřijatelné chování".

Ve čtvrtek francouzský prezident prohlásil, že Rusko se může pokusit zlověstně zasáhnout do letních olympijských her v Paříži.

"Nemám žádné pochybnosti, a to ani v informačním prostoru," odpověděl na otázku médií, zda se Rusko zaměří na hry, které začnou 26. července. "Každý den šíří myšlenku, že nemůžeme udělat to nebo ono, že existuje riziko."

Macron ostře kritizoval podezřelá a zastrašující vyjádření Ruska v telefonickém rozhovoru mezi francouzským a ruským ministrem obrany. Uvedl to server France24.

Během telefonického rozhovoru mezi francouzským ministrem obrany Sébastienem Lecornuem a jeho ruským protějškem Sergejem Šojguem, který se konal ve středu, probírali oba ministři útok na koncertní sál nedaleko Moskvy, za kterým stojí teroristická skupina Islámský stát (IS). Tento hovor byl jejich prvním kontaktem od října 2022.

Macron označil vyjádření Sergeje Šojgua za podivná a zastrašující a veřejně vyjádřil svou nedůvěru k těmto tvrzením. Zároveň označil jakékoli obvinění Francie z účasti na útoku za absurdní.

Francie si udržuje spojení s Ruskem, protože má "užitečné informace" o původu a organizaci útoku na koncertní halu, při kterém zemřelo nejméně 144 lidí. Macron však nezveřejnil podrobnosti.

Macron také popřel ruské tvrzení, že ministři Šojgu a Lecornu diskutovali o možných mírových jednáních ohledně konfliktu na Ukrajině. Zároveň vyjádřil obavy, že Rusko může zasáhnout do letních olympijských her v Paříži, které začnou 26. července.

Podle Macrona Rusko systematicky šíří myšlenku, že existuje riziko a že některé akce nejsou proveditelné. Tento postoj ztělesňuje nebezpečí, které Francie vnímá v souvislosti s možným zasahováním Ruska do olympijských her.

Nedávné prohlášení ministra obrany Lecornua naznačilo, že Francie mobilizuje na olympiádu 18 000 francouzských vojáků, z nichž 3000 bude zodpovědných za letecký dohled. Podporu vojenských jednotek mu slíbily i další země. 

Během slavnostního otevření olympijského plaveckého bazénu v Saint-Denis také Macron prohlásil, že není pochyb o tom, že Rusko zaměří své informační zdroje na letošní letní olympijské hry v Paříži.

Macron také zdůraznil, že věří, že zahajovací ceremoniál olympijských her proběhne podle plánů na hladině řeky Seiny. Francie je podle něj na případné bezpečnostní hrozby připravena.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Dmitrij Peskov Rusko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Biden se postavil ICC: Izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy není genocida

Americký prezident Joe Biden v pondělí popřel, že izraelská ofenzíva v Pásmu Gazy je genocida. Reagoval na několik obvinění vůči Izraeli na půdě Mezinárodního trestního soudu (ICC), informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy