Netanjahu přiznal, že s Bidenem mají spory. Na Rafah stejně zaútočíme, tvrdí. Nedělejte to, žádá Pentagon

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu prohlásil, že přípravy na ofenzívu ve městě Rafah v palestinském Pásmu Gazy budou "chvíli trvat".

Předseda izraelské vlády ve středu řekl, že prezidenta USA Joea Bidena v posledním telefonátu upozornil, že "úplné vítězství bez vstupu izraelských ozbrojených sil do Rafahu, kde zlikvidují zbytky oddílů Hamásu," není možné.

Netanjahu zopakoval, že již schválil operační plán izraelských ozbrojených sil pro Rafah, "a brzy schválíme i plán na evakuaci civilního obyvatelstva z bojových zón".

"Na začátku jsme se shodli, že Hamás je třeba eliminovat. Ale v průběhu války, to není tajemství, vznikly mezi námi neshody, jak nejlépe tohoto cíle lze dosáhnout," řekl k telefonátu s Bidenem.

Informoval také, že odsouhlasil Bidenovu žádost , aby Izrael poslal v nejbližších dnech delegaci do Washingtonu. Podle zpráv v médiích chtějí USA představit alternativy k pozemní ofenzivě.

I americký ministr obrany Lloyd Austin vyzval Izrael, aby zvážil alternativy k plánované pozemní ofenzivě ve městě Rafah.

Podle agentury DPA se tak stalo v Austinově telefonickém rozhovoru s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou, který se uskutečnil v noci na čtvrtek.

V prohlášení amerického resortu obrany se uvádí, že Austin kromě toho naléhal na Galanta, aby Izrael učinil více pro ochranu palestinského civilního obyvatelstva, zajistil bezpečnost amerického armádního personálu zřizujícího dočasný přístav na pobřeží Gazy a rozšířil pozemní přepravu humanitární pomoci do Pásma Gazy.

Vzhledem k zoufalé humanitární situaci v této palestinské enklávě i na civilní oběti, Washington v posledních týdnech používá vůči izraelskému vedení stále tvrdší rétoriku.  

Spojené státy každý rok podporují Izrael miliardami dolarů, přičemž značná část této částky směřuje na protiraketovou obranu a jinou vojenskou techniku, doplnila DPA.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy