Norové spektakulárně zachránili Rusa z blízkosti Severního pólu

Norsko zachránilo ruského občana, který se nacházel v blízkosti Severního pólu a potřeboval pomoc. Spektakulární záchranná operace proběhla navzdory zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi od začátku války na Ukrajině na konci února loňského roku. 

Rus se podle webu Rádia Svobodné Evropy dostal do potíží na palubě vědeckého plavidla v blízkosti Severního pólu. Evakuační operace proběhla v úterý 6. června večer prostřednictvím norské helikoptéry. 

Norsko poskytlo v souvislosti s ruskou invazí Ukrajině a dalším postiženým zemím v loňském roce přes 10 miliard norských korun. Do roku 2027 pak hodlá dát na pomoc Kyjevu dalších 75 miliard norských korun. 

Od prvního prokázaného dosažení Severního pólu uplyne za tři roky sto let. Podepsaný je pod ním norský polárník Roald Amundsen, který nad pólem v roce 1926 přeletěl, jak uvádí National Geographic

Související

Více souvisejících

norsko Rusko arktida

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy