Ukrajina v pátek vyzvala Mongolsko, aby na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) zatklo ruského prezidenta Vladimira Putina, který má příští týden navštívit tuto zemi. Uvedl to server BBC.
„Ukrajinská strana doufá, že mongolská vláda si uvědomuje, že Vladimir Putin je válečný zločinec,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí. „Vyzýváme mongolské úřady, aby postupovaly v souladu se závazným mezinárodním zatykačem a předaly Putina Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu,“ dodalo ministerstvo.
Putin se chystá navštívit Mongolsko na pozvání mongolského prezidenta Uchnaagijna Chürelsüchua. Setkání se uskuteční při příležitosti 85. výročí vítězství sovětsko-mongolských sil proti Japonsku v bitvě na řece Chalchyn v roce 1939. Půjde o první Putinovu návštěvu v zemi, která uznává jurisdikci ICC.
Mongolsko je signatářem Římského statutu, kterým byl ICC založen, a mělo by se řídit zatykačem ICC, pokud Putin vstoupí na jeho území. Kreml však v pátek uvedl, že se zatčení Putina během jeho návštěvy neobává. Uvedl to jeho mluvčí Dmitrij Peskov, informoval server Moscow Times.
„Nemáme žádné obavy, s našimi přáteli z Mongolska máme výborné vztahy,“ uvedl Peskov a dodal, že Moskva a Ulánbátar prodiskutovali všechny aspekty spojené s návštěvou.
ICC vydal zatykač na Putina a ruskou ombudsmanku pro práva dětí Marii Lvovovou-Belovovou v březnu loňského roku. Podle ICC existují důkazy, že jsou zodpovědní za nezákonné deportace obyvatel, včetně dětí, z okupovaných částí Ukrajiny do Ruska, což se považuje za válečný zločin.
ICC dnes podle mluvčího Fadiho el-Abdullaha Mongolsku připomněl zatykač vydaný na Putina a jeho povinnost jako signatáře Římského statutu ICC zatknout ruského vůdce. Mezinárodní trestní soud podle něj očekává, že smluvní strany, včetně Mongolska, budou dodržovat předpisy ICC a „mají povinnost spolupracovat“ se soudem.
V roce 2023 odmítla Putina zatknout i Jihoafrická republika, kde se měl účastnit summitu států BRICS. Nakonec se rozhodl návštěvu zrušit a na summitu ho zastupoval ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Mongolsko, dlouholetý spojenec Ruska, zaujímá neutrální postoj k ruské invazi na Ukrajinu. Podle Moscow Times je proto zatčení Putina nepravděpodobné.
Zatčení Putina v srpnu rovněž vyloučilo Mexiko, kam byl pozván na inauguraci nové prezidentky Claudie Sheinbaumové, přestože Ukrajina opakovaně požaduje jeho zatčení.
Související
Proč Mongolsko nezatklo Putina? Jednoduše se snaží přežít, má ale i historické důvody
Mongolsko mělo povinnost Putina zatknout. Bouří se státy i OSN
Aktuálně se děje
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
včera
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
včera
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
včera
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
včera
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
včera
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
včera
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
23. prosince 2025 21:22
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
23. prosince 2025 19:58
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
23. prosince 2025 19:41
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
23. prosince 2025 19:20
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
23. prosince 2025 18:30
Trump jmenoval nového vyslance pro Grónsko. Má obyvatele přesvědčit, aby se připojili k USA
23. prosince 2025 17:26
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
23. prosince 2025 16:13
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
Uprostřed mrazivého prosince čelí Ukrajina kromě ruských raketových útoků také prohlubující se krizi lidských zdrojů. Zatímco se světoví lídři v čele s Donaldem Trumpem pokoušejí vyjednat konec války, tisíce ukrajinských mužů nadále volí riskantní cestu do ilegality, aby se vyhnuli odvodu na frontu. Reportéři CNN v rumunské pohraniční oblasti Maramureš mluvili s těmi, kteří raději riskovali smrt v zasněžených Karpatech, než aby padli v nekonečném konfliktu.
Zdroj: Libor Novák