Mongolsko mělo povinnost Putina zatknout. Bouří se státy i OSN

Mluvčí Organizace spojených národů (OSN) Stéphane Dujarric v úterý připomněl signatářům mezinárodních smluv, že jsou povinni tyto dohody dodržovat. Nepřímo tím reagoval na nedávnou návštěvu ruského prezidenta Vladimira Putina v Mongolsku.

Na Putina byl Mezinárodním trestním soudem (ICC) vydán zatykač v souvislosti s válečnými zločiny spáchanými na Ukrajině. Mongolsko, které uznává jurisdikci tohoto soudu, by za normálních okolností mělo Putina zatknout a vydat.

„Země, které podepisují mezinárodní smlouvy, mají vůči těmto smlouvám určité závazky,“ uvedl Dujarric v reakci na dotaz ohledně Putinovy návštěvy, aniž by se k ní konkrétně vyjádřil, píše DPA.

Odborníci považovali možnost zatčení šéfa Kremlu za nepravděpodobnou vzhledem k hospodářské závislosti Mongolska na Rusku a sousední Číně. Mongolsko také nereagovalo na výzvy Ukrajiny k zatčení Putina.

Estonsko a Litva, které patří k nejvýraznějším podporovatelům Ukrajiny ve válce proti Rusku, také ostře kritizovaly Mongolsko za přijetí ruského prezidenta Putina, a to i přes existující mezinárodní zatykač. 

Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna zdůraznil, že "rozhodnutí mongolské vlády rozvinout červený koberec pro Putina místo jeho zatčení vážně podkopává autoritu ICC a celého mezinárodního právního systému." Dodal také, že "Mongolsko mělo jedinečnou příležitost přispět ke konci války na Ukrajině," ale tuto šanci promarnilo.

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil mongolské rozhodnutí ignorovat zatykač ICC na Putina za nepřijatelné. Uvedl to web LRT.

"Toto je další příklad oslabování systému založeného na mezinárodním právu," uvedl Landsbergis a dodal, že Litva již svou nespokojenost vyjádřila mongolské vládě.

Ministr Landsbergis také uvedl, že severské a pobaltské státy koordinují společné prohlášení v rámci Evropské unie na toto téma. "Tlak veřejnosti a mezinárodního společenství je jediným způsobem, jak tuto situaci napravit," dodal.

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal v březnu loňského roku mezinárodní zatykač na Putina a ruskou ombudsmanku pro práva dětí Marii Lvovovou-Belovovou, protože existují důkazy, že jsou odpovědní za nelegální deportace obyvatel, včetně dětí, z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska. Tento čin je považován za válečný zločin. Zatykač znamená, že Putin by měl být zatčen v jakékoli zemi, která uznává rozhodnutí ICC.

Jihoafrická republika v roce 2023 odmítla zatknout Putina, který se měl zúčastnit summitu států BRICS. Putin nakonec na setkání nejel a zastupoval ho ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Mongolsko se stalo první zemí uznávající jurisdikci ICC, kterou Putin po invazi na Ukrajinu navštívil. Jako signatář Římského statutu, na jehož základě byl ICC založen, by se Mongolsko mělo řídit zatykačem ICC. Kreml však už v pátek prohlásil, že se během Putinovy návštěvy neobává jeho zatčení.

Ukrajina reagovala na Putinovu cestu do Mongolska velmi kriticky a varovala tamní vládu, že tím, že neprovedla zatykač ICC, přebírá část odpovědnosti za válečné zločiny ruského prezidenta.

Více než 50 Rusů žijících v exilu podepsalo otevřený dopis, ve kterém vyzvali mongolskou vládu k zadržení Putina. Mezi signatáři je i bývalý vězeň, politik a publicista Vladimir Kara-Murza, který byl propuštěn z vězení v rámci nedávné největší výměny vězňů mezi Východem a Západem od dob studené války.

Tato návštěva byla první od vydání zatykače, kterou Putin uskutečnil do země, jež je členem ICC. Podle Římského statutu, na jehož základě ICC funguje, jsou členské státy povinny jednat na základě vydaného zatykače, pokud se hledaná osoba nachází na jejich území. ICC však nemá žádný mechanismus k vynucení těchto povinností. 

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Mongolsko OSN

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy