KOMENTÁŘ | Proč Mongolsko nezatklo Putina? Jednoduše se snaží přežít, má ale i historické důvody

Organizace spojených národů i Mezinárodní trestní soud čekaly jedno: jakmile ruský prezident Vladimir Putin přistane v Mongolsku, zdejší úřady ho zatknou. Ve skutečnosti se nic takového nestalo, naopak se mu dostalo vřelého přivítání. Ulánbátar k tomu ale měl možná daleko lepší důvod a odsouzení si nezasluhuje.

Zatímco se zraky OSN a Mezinárodního trestního soudu (ICC) upíraly na mongolskou metropoli Ulánbátar, ruský prezident měl jistotu, že ho žádná ze zdejších bezpečnostních složek nezatkne.

Putina podle amerického listu New York Times přivítala čestná stráž, zčásti na koních, v uniformách inspirovaných mongolským dobyvatelem Čingischánem. Spolu s mongolským prezidentem Ukhnaamem Khurelsukhem se pak odebrali na jednání ve tradiční jurtě. „Vztahy mezi Ruskou federací a Mongolskem se rozvíjejí ve všech směrech,“ řekl Putin.

Uznání za návštěvu mu vyjádřil i mongolský prezident. „Je potěšující, že vztahy mezi našimi zeměmi a národy jsou tradičně přátelské a dosáhly úrovně komplexního strategického partnerství,“ popsal.

Mongolsko je signatářem Římského statutu, takže fakticky mělo povinnost ruského prezidenta zatknout. A takovou povinnost mají v případě nečinnosti vlády i ostatní bezpečnostní složky daného státu. Tudíž nešlo pouze o selhání vlády, nýbrž celého mongolského systému.

Rusko má pro to jednoduché vysvětlení – je o něj velký zájem. „Celá tato historka s Mezinárodním trestním soudem ... nemůže být a nebude omezením pro rozvoj vztahů Ruska s partnerskými státy, které mají zájem na rozvoji bilaterálních vztahů a pokrytí mezinárodních kontaktů. Globální většina má mnohem širší pohled na perspektivy mezinárodní spolupráce než klapky na očích Mezinárodního trestního soudu,“ shrnul podle stanice CNBC mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Bylo to ale mongolské selhání? Při podrobnějším náhledu do problému se ukazuje, že Mongolové udělali přesně to, co bylo pro jejich faktické přežití nutné. Kdyby se u nich objevil kdokoliv jiný, na koho je vypsán zatykač ICC, jistě by Ulánbátar svou povinnost splnil. Jenže ruský prezident je úplně jiná liga.

Stačí jednoduchý pohled na mapu a nabídne se první odpověď, proč Mongolové nechtějí zatknout prezidenta největšího státu na světě. Půldruhého milionu kilometrů čtverečních mongolského území je doslova v kleštích mezi Ruskou federací a Čínskou lidovou republikou. Jen těžko budeme na světě hledat stát s nevýhodnější polohou.

Země leží mezi dvěma největšími autokraciemi na světě, a přesto si zachovává status velmi svobodné země s respektem k politickým a občanským právům. To má ale svou daň – z více než 90 % je Mongolsko závislé na ruském vývozu ropy, což přiznal i samotný mluvčí mongolské vlády.

„Mongolsko dováží 95 % svých ropných produktů a více než 20 % elektřiny z našeho bezprostředního sousedství, které již dříve utrpělo přerušení z technických důvodů. Tyto dodávky jsou rozhodující pro zajištění naší existence a existence našeho lidu,“ shrnul.

Dále zdůraznil přetrvávající politiku neutrality. „Mongolsko vždy zachovávalo politiku neutrality ve všech svých diplomatických vztazích, což dokazují naše dosavadní prohlášení,“ poznamenal mluvčí.

Reagoval na něj ale mluvčí ukrajinské diplomacie Georgij Tychyj. „Mongolsko umožnilo obviněnému zločinci uniknout spravedlnosti, čímž se podílelo na odpovědnosti za jeho válečné zločiny. Budeme spolupracovat s partnery, abychom zajistili, že to bude mít pro Ulánbátar důsledky,“ pronesl.

Mongolsko je v podobné politické pozici jako Indie, ač nejlidnatější země světa má svých zdrojů oproti Ulánbátaru více než dost. Jenže samo se přidalo k ICC, ač vědělo, s jakými povinnostmi se tento závazek spojuje. „Mongolsko bude kvůli své nečinnosti pravděpodobně stíháno,“ prohlásil nejmenovaný právní expert pro server Politico.

Podle mluvčího mongolské vlády měla Putinova návštěva i svůj „historický precedent“. Hlavy států Ruska a Mongolska se scházejí a společně oslavují vítězství vojsk obou zemí nad Japonskem v bitvě u Chalchin Golu z roku 1939. Právě tato bitva byla zásadní pro následný vývoj druhé světové války – sovětsko-mongolské vítězství zajistilo podpis příměří a Sovětský svaz tak nevedl válku na dvou frontách.

Kdyby Mongolové skutečně Putina zatkli, čelili by ruskému vzteku. Armáda země není dost silná na to, aby dokázala dlouhodobě odporovat případné pomstě – a ta by za zatčení Putina stoprocentně přišla. Tento mongolský krok by vedl k destabilizaci rusko-čínské hranice, což by závažně ovlivnilo celosvětovou geopolitiku – a Mongolsko by pravděpodobně ukončilo svou existenci jako samostatný stát.

Související

Více souvisejících

Mongolsko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Krnov je z 80 % pod vodou

Povodně zasáhly Česko naplno. Energetici vyhlásili kalamitní stav, tisíce evakuovaných, nefungují mobilní sítě ani doprava

Morava a Slezsko se již druhý den potýkají s rozsáhlými povodněmi, které způsobují problémy i v jižních a východních Čechách a na Vysočině. Řeky se vylévají od pátku kvůli vydatným dešťům. V sobotu vyhlásily Moravskoslezský a Olomoucký kraj stav nebezpečí. ČEZ a E.ON vyhlásily kalamitní stav v několika krajích. Několik stovek mobilních vysílačů je mimo provoz, což způsobuje problémy se signálem.  

včera

Donald Trump

V blízkosti Trumpa se opět střílelo

V neděli došlo k incidentu v blízkosti republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, kdy zazněly výstřely. Podle informací jeho volebního týmu a americké Tajné služby je Trump v bezpečí. 

včera

Povodně, ilustrační fotografie

Povodně zasáhly i Slovensko. Nejezdí vlaky, nedoporučuje se pít vodu ze studní

Slovenské regiony v povodí řek Moravy, Dunaje a Kysuce čelí hydrologickým výstrahám třetího stupně. Obce hlásí škody na majetku, v příhraničních oblastech došlo k zaplavení bydlišť. Národní dopravce hlásí omezení železničního provozu směrem do Česka. Záplavy můžou omezit i chod škol. Ministři vyzývají obyvatele katastrofou postiženích oblastí, aby nekonzumovali vodu ze studní. 

včera

Tomáš Berdych

Neúspěšný Davis Cup podrazil židli Navrátilovi. Po 18 letech ho nahrazuje v roli kapitána Berdych

Přestože samotný Jaroslav Navrátil po základní skupině B Davisova poháru, v němž čeští tenisté, kteří byli zdecimováni zdravotními problémy a nestačili ani jednoho ze tří soupeřů, tedy Španěly, Australany a Francouze, přičemž pouze s Francií se dokázal vyhrát jediný zápas, se nechal slyšet, že by rád nadále ve své funkci nehrajícího kapitána zůstal i nadále, nyní už je ale všechno jinak. Po vzájemné dohodě s Českým tenisovým svazem (ČTS) nakonec Navrátil ve své funkci skončil a nahrazuje ho jeho bývalý daviscupový svěřenec Tomáš Berdych. 

včera

německá policie

Německá vláda zvažuje tajné domovní prohlídky. Naráží ale na dilema

Německá policie možná bude moci provádět tajné domovní prohlídky. Ty jsou nyní zakázány, ministryně vnitra Nancy Faeser to chce změnit, a to kvůli hrozbám teroristů či pravicových extremistů. Její návrh nejprve musí schválit parlament. Návrh by umožnil úřadu kriminální policie (BKA) vstupovat do domů lidí podezřelých z terorismu za účelem instalace špionážního zařízení.

včera

včera

včera

včera

Michal Šimečka, předseda strany Progresívne Slovensko

Slovenskem hýbe odvolání místopředsedy parlamentu Šimečky. Co vše o něm víme?

Slovenská vládní koalice ve čtvrtek zahájila mimořádnou parlamentní schůzi s jediným bodem programu – odvolání z funkce místopředsedy parlamentu lídra nejsilnějšího hnutí Progresívne Slovensko Michala Šimečky. Koaliční strany dlouhodobě mluví o napojení lidí blízkých opozičnímu lídrovi na státní dotace. Šimečka tvrzení koalice odmítá a hovoří o pomstě za opoziční práci.

včera

včera

včera

včera

včera

Krnov je z 80 % pod vodou

Záběry zkázy. Krnov je pod vodou, zasáhnout musí armáda

Hladiny některých řek pokračují ve stoupání již několik dní. V noci na neděli byla kvůli extrémně vysokým tokům nařízena evakuace v Opavě, Krnově a Českém Těšíně. V Opavě se situace zhoršila více, než předpokládaly sobotní prognózy, přičemž byl překročen stoletý průtok. 

včera

včera

včera

Aktualizace výstrahy ČHMÚ

Aktualizovaná výstraha meteorologů: Pršet bude dál

V Česku bude pršet i v pondělí, ale srážkové úhrny budou nižší než o víkendu, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Největší vzestupy hladin řek očekávají dnes a v noci na pondělí, a to na tocích odvodňujících Jeseníky, Krnovsko, Opavsko, Ostravsko a Beskydy.

včera

včera

Češi se kvůli povodním nechtějí evakuovat. Fiala a Rakušan apelují na občany

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyzvali občany, aby dodržovali výzvy k evakuaci. V Karlovicích aktuálně zasahuje vrtulník, který zachraňuje obyvatele z domů, kde odmítli evakuaci, uvedl Rakušan na tiskové konferenci po jednání Ústřední povodňové komise. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy