Putin dorazil do Mongolska, které uznává ICC. Nezatklo ho

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí dorazil na státní návštěvu do Mongolska, které uznává jurisdikci Mezinárodního trestního soudu (ICC). Ten na Putina vydal zatykač za válečné zločiny na Ukrajině.  

Kyjev minulý týden vyzval Mongolsko, aby Putina po jeho příjezdu zatklo a vydalo Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu, který jej spolu s ruskou ombudsmankou Marijou Lvovovou-Belovovou obvinil z nucených deportací ukrajinských dětí na ruské území.

Kreml tato obvinění odmítl jako politicky motivovaná a nevyjádřil žádné obavy ohledně Putinovy návštěvy Mongolska. Podle Kremlu byl do země pozván prezidentem Uchnáagijinem Chürelsüchem, se kterým se setká v úterý.

Tato návštěva je první, kterou ruský prezident podnikl do země uznávající jurisdikci ICC od vydání zatykače. Podle Římského statutu, kterým se ICC řídí, jsou jeho členské státy povinny jednat na základě zatykače, pokud se hledaná osoba nachází na jejich území. Agentura AP však upozorňuje, že ICC nemá vytvořený žádný mechanismus k vynucení této povinnosti.

„Mongolsko by porušilo své mezinárodní závazky jako člen ICC, pokud by Putinovi umožnilo návštěvu, aniž by ho zatklo,“ prohlásila Maria Elena Vignoliová, právní poradkyně lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Přivítání Putina „by bylo nejen urážkou mnoha obětí zločinů ruských sil, ale také by podkopalo klíčovou zásadu, že nikdo, bez ohledu na svou moc, nestojí nad zákonem,“ zdůraznila.

V roce 2023 odmítla Putina zatknout i Jihoafrická republika, kde měl v plánu zúčastnit se summitu států BRICS. Nakonec však od návštěvy upustil a na summitu jej zastupoval ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov. 

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Mongolsko ICC (Mezinárodní trestní soud)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy