Operace Prosperity Guardian bobtná. Plně zapojit se chce i Evropská unie

Evropská unie (EU) předložila návrh na rozšíření mandátu své protipirátské operace u Afrického rohu východně od Afriky s cílem poskytnout podporu koalici vedené Spojenými státy. Koalice má za úkol zasáhnout proti útokům husijských povstalců na nákladní lodě v Rudém moři.

Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, předložil návrh na rozšíření operace Atalanta u somálského pobřeží, který je aktuálně předmětem rozhodování 27 členů EU. Uvedla to agentura DPA.

V průběhu zasedání evropské bezpečnostní komise, které se věnovalo této problematice, vyjádřilo výhrady pouze Španělsko. V Bruselu věří, že rozdílné názory v Madridu lze brzy vyřešit.

Spojené státy počátkem týdne oznámily vytvoření koalice na ochranu obchodních lodí plujících Rudým mořem před útoky husijských povstalců z Jemenu. Oznámil to ministr obrany USA Lloyd Austin. K této misi se k USA přidaly Spojené království, Bahrajn, Kanada, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Seychely a Španělsko.

Cílem operace Prosperity Guardian (Ochránce blahobytu) je posílení mezinárodní vojenské přítomnosti v Rudém moři v reakci na raketové a dronové útoky povstalců podporovaných Íránem na nákladní lodě. Tito povstalci útočí na lodě, které považují za spojené s Izraelem, s cílem podpořit palestinské militantní hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Několik členských států EU již nabídlo bilaterální podporu operaci, ale některé země, včetně Španělska a Německa, usilují o získání mandátu EU, který by umožnil nasazení svých námořních sil k monitorování situace v Rudém moři.

Doporučené články

Terčem útoků spáchaných povstalci bylo v uplynulých dnech několik lodí plujících v Rudém moři. Některé byly napadeny bezpilotními letadly či balistickými raketami vypálenými z Jemenu.

Závažnost těchto útoků vedla několik lodních společností k tomu, aby nařídily svým lodím zakotvit a nevstupovat do úžiny Báb al-Mandab, dokud nebude možné vyřešit bezpečnostní situaci.

"Jde o mezinárodní výzvu, která vyžaduje kolektivní akci," uvedl ministr Austin v prohlášení zveřejněném těsně po půlnoci v Bahrajnu. "Proto dnes oznamuji vznik operace Prosperity Guardian - nové důležité mnohonárodní bezpečnostní iniciativy," doplnil Austin.

Nadnárodní energetický koncern BP už v pondělí oznámil, že dočasně pozastavuje veškeré dodávky ropy přes Rudé moře. Reaguje tak na útoky na plavidla zosnovaná jemenskými povstalci. 

"Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v lodní dopravě v Rudém moři se společnost BP rozhodla dočasně pozastavit veškerou přepravu přes Rudé moře. Tuto preventivní přestávku budeme průběžně přehodnocovat v závislosti na vývoji okolností v regionu," uvedl BP v prohlášení.

Další společnosti, včetně Evergreen Line, jednoho z největších světových námořních dopravců, také ohlásily podobné kroky. Evergreen Line v pondělí oznámil, že nebude přepravovat izraelský náklad přes Rudé moře a nařídí svým kontejnerovým lodím, aby do odvolání pozastavily plavbu touto trasou.

Vzhledem k varování povstalců, kteří kontrolují většinu území Jemenu, před útoky na lodě mířící do izraelských přístavů, se zvyšuje obava o bezpečnost námořní dopravy v této oblasti.

Související

Více souvisejících

Rudé moře EU (Evropská unie) Německá armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy