Zpráva Mezinárodní nezávislé vyšetřovací komise OSN zveřejněná v úterý upozornila na vážné porušování lidských práv ve Venezuele v souvislosti s červencovými prezidentskými volbami.
Podle zprávy došlo k rozsáhlým represím zaměřeným na umlčení kritiků a domnělých odpůrců vlády, které zahrnovaly svévolné zatýkání, mučení, krátkodobé únosy a sexuální násilí. TASR o tom informovala na základě zprávy agentury DPA.
Oběťmi těchto represí se stali nejen dospělí, ale také děti a lidé se zdravotním postižením. Zpráva vychází z vyšetřování, které rozšiřuje původní dokument komise OSN z 20. září, a mapuje četná porušení lidských práv, kterých se dopustila venezuelská vláda, bezpečnostní složky a provládní ozbrojené skupiny civilistů. Tyto incidenty se odehrály před volbami, během nich i po volbách, které proběhly 28. července.
Podle zprávy byli někteří zadržení nuceni k falešným přiznáním ke spáchání závažných trestných činů, například terorismu. Oběti byly vystaveny fyzickým i psychickým útokům, přičemž jim bylo odepřeno právo na spravedlivý proces. Nedostatek právníků a důkazů, spolu s nátlakem na sebeobvinění, je postavil do zranitelné pozice, která mohla vést k nepřiměřeným trestům.
Národní volební rada, blízká vládě, vyhlásila za vítěze prezidentských voleb dosavadního prezidenta Nicoláse Madura, který směřuje ke svému třetímu funkčnímu období. Inaugurace je naplánována na 10. ledna 2025. Opozice však tvrdí, že volby byly zmanipulovány, a že ve skutečnosti zvítězil opoziční kandidát Edmundo González Urrutia.
Mezinárodní společenství, včetně Spojených států, Evropské unie a některých latinskoamerických zemí, odmítlo uznat Madura jako vítěze voleb. Po volbách vypukly násilné protesty, při nichž podle oficiálních údajů zemřelo 27 civilistů a stovky dalších byly zraněny. Tisíce lidí byly zatčeny jen za to, že uplatnily své právo na svobodu projevu.
Související
Otázka, kterou si klade celý svět: Proč Trump nechal zabavit ropný tanker?
Tlak na Madura eskaluje. Americké síly zadržely u Venezuely "největší" ropný tanker, oznámil Trump
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 54 minutami
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 1 hodinou
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 2 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 3 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 4 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 4 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 5 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 6 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 7 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Ukrajina by se mohla stát členem Evropské unie k 1. lednu 2027, pokud bude přijat návrh mírového urovnání, který je v současné době projednáván v rámci amerických zprostředkovaných jednání o ukončení dlouholetého konfliktu s Ruskem. O této informaci informoval v pátek list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.
Zdroj: Libor Novák