Papež František se zmínil o velkém Rusku a spustil bouři. Kyjev se ihned ohradil

V době probíhajícího konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou si mnozí činitelé musí dávat dobrý pozor na to, co řeknou. Papež František v uplynulých dnech spustil bouři, když v jednom ze svých projevů začal mluvit o velkém Rusku. Není divu, že přišla reakce z Kyjeva. 

Americký deník New York Times upozornil na páteční komentáře hlavy církve k mladým katolíkům z ruského Petrohradu, v nichž velebil ruské vládce z 18. století a velké Rusko, které pomohli stvořit. Právě na toto impérium se odvolával současný ruský prezident Vladimir Putin, když obhajoval plnohodnotnou invazi na sousední Ukrajinu, která započala na konci loňského února.

"Nikdy nezapomeňte na dědictví. Jste dědici velkého Ruska. Velkého Ruska svatých, vládců, velkého Ruska Petra I., Kateřiny II., tohoto impéria - velkého, osvíceného, se skvělou kulturou a lidskostí," prohlásil papež.

Svatý otec se podle NYT odklonil od předem připravené řeči, kterou veřejně vydal také Vatikán. Později se ovšem objevily záběry, na nichž zaznívají i slova o Rusku. Komentáře se rychle staly terčem kritiky ze strany Ukrajiny či zástupců dalších postsovětských zemí. 

"Je velmi nešťastné, že myšlenky velkého ruského státu, které jsou příčinou chronické ruské agrese, ať už vědomě nebo ne, zazněly z úst papeže," uvedl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko na facebooku. Bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves napsal na sociální síti X, že papežovy poznámky jsou "opravdu nechutné". 

List přitom připomněl, že šestaosmdesátiletý František v poslední konzistentně podporoval myšlenku míru a Ukrajince označoval v rámci jejich boje s ruskými invazními silami za mučedníky. 

Související

Více souvisejících

Papež František Rusko Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy