Papež Jan Pavel II. podle polské televize věděl o tom, že několik kněžích zneužívalo děti

Papež Jan Pavel II. v dobách, kdy býval krakovským arcibiskupem, věděl o tom, že několik jemu podřízených kněží zneužívalo děti, a jejich činy se snažil zatajovat. Tyto informace přinesla v reportáži odvysílané v pondělí večer polská zpravodajská televize TVN24. Hovoří se v ní o třech kněžích, které Karol Wojtyla, pozdější svatý Jan Pavel II., v 70. letech přesouval mezi farnostmi, poslal do kláštera nebo do Rakouska poté, co byli obviněni ze zneužívání dětí.

Autor reportáže Marcin Gutowski vycházel z dokumentů shromažďovaných komunistickou tajnou bezpečností, která se snažila v Polsku vlivnou katolickou církev diskreditovat a měla v jejích řadách informátory. Dokumenty jsou uložené v Institutu národní paměti. Gutowski také mluvil s oběťmi zneužívání a mužem, který Wojtylovi v 70. letech řekl o tom, že kněz Eugeniusz Surgent zneužívá děti. Wojtyla ho prý prosil, aby to nikde nehlásil. Jindy zase Wojtyla v dopisu někdejšímu vídeňskému arcibiskupovi Franzi Königovi psal, že mu doporučuje do péče kněze Boleslawa Saduše. Nezmínil se ovšem, že Saduś zneužíval nezletilé chlapce, ačkoliv to podle znalců církevního práva měl udělat. Polský kněz se stal farářem v Rakousku. Wojtyla s ním byl v kontaktu i poté, co se v roce 1978 stal papežem. Saduše rovněž tajná policie evidovala jako tajného spolupracovníka.

Surgentovi a dalšímu knězi Józefu Lorencovi uložily polské soudy kvůli zneužívání dětí kratší tresty odnětí svobody.

Marcin Gutowski v reportáži došel k závěru, že není pochyb o tom, že Wojtyla věděl o tom, že někteří kněží v jeho arcidiecézi mají na svědomí zneužívání dětí, a snažil se to ututlat. Dominikánský mnich Pawel Gužyński dnes v TVN24 řekl, že poznatky povedou k "rozložení obrazu Jana Pavla II., jaký jsme o něm doposud měli". Dodal, že někteří lidé nemusejí být připraveni na to, aby se s novými skutečnostmi vypořádali.

Jan Pavel II. dlouhodobě platí v Polsku za velkou morální autoritu, v dobách komunismu pro Poláky znamenal obrovskou duchovní oporu. V roce 2014 byl prohlášen za svatého.

Agentura AP píše, že reportáž TVN24 vzbudila v Polsku vášnivé reakce. Podle některých jde o snahu levicových sil zničit památku Jana Pavla II., jiní požadují, aby katolická církev zveřejnila pravdu. Polský konzervativní premiér Mateusz Morawiecki si dal na twitteru do záhlaví snímek papeže zdravícího zástupy věřících a připojil k ní papežovo známé heslo "Nebojte se". Radoslaw Brzózka, šéf politického kabinetu ministra školství napsal na twitteru, že "na Jana Pavla II. útočí ti, kteří chtějí pro Poláky kulturní sebevraždu". Šéfredaktor liberálního portálu gazeta.pl Rafal Madajczak si myslí, že "je čas znovu napsat životopis Jana Pavla II.". Jezuitský kněz Krzysztof Mondel připomněl, že když se mluví o zneužívání dětí, nejdůležitější není Wojtyla, ale oběti, které potřebují pravdu jako vzduch. Zástupci polské katolické církve odpovědní za ochranu dětí a mládeže řekli, že pro spravedlivé zhodnocení chování Karola Wojtyly je potřeba další průzkum archivních pramenů. Dodali, že všechny lidi, kterým duchovní před lety ublížili, a do nynějška se potýkají s následky svého utrpení, je církev připravena přijmout, vyslechnout a poskytnou jim podporu.

Související

Jan Pavel II.

Poláci vyrazili do ulic. Pochodovali za pověst Jana Pavla II.

Tisíce Poláků dnes pochodovaly Varšavou a dalšími polskými městy, aby si připomněly výročí úmrtí papeže Jana Pavla II. před 18 lety. Informovala o tom agentura Reuters, podle které v současné době prohlubují rozpory v převážně katolickém Polsku obvinění, že zesnulý papež zatajoval zneužívání dětí. Agentura AFP o dnešní akci psala jako o pochodu na obranu pověsti Jana Pavla II., který byl v roce 2014 prohlášen za svatého.
Jan Graubner

Graubner se postavil za Jana Pavla II., připustil však i chyby

Pražský arcibiskup Jan Graubner se postavil za zesnulého papeže Jana Pavla II. Obvinění, že jako krakovský arcibiskup kryl sexuální zneužívání kněžími, neberou v potaz širší souvislosti, uvedl Graubner v prohlášení na webu České biskupské konference, které předsedá. Zmínil možné zapojení polské komunistické tajné policie. 

Více souvisejících

Papež Jan Pavel II.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy