Papež František v dnešním poselství Urbi et orbi vyslovil bolest kvůli obětem vpádu palestinského teroristického hnutí Hamás. Zároveň vyzval k ukončení bojů a k vyřešení humanitární krize v Pásmu Gazy. Radikálové by měli podle svatého otce propustit veškerá zbývající rukojmí.
Papež v dnešním poselství kritizoval zbrojní průmysl a obchodování se zbraněmi. "Jak můžeme mluvit o míru, když výroba zbraní, jejich prodej a obchodování s nimi jsou na vzestupu? Mělo by se o tom mluvit a psát, abychom odhalili zájmy a zisky, které jsou hybateli válek," prohlásil.
František vyslovil přání, ať v Izraeli a Palestině zavládne mír. "Myslím na všechny, zvlášť pak na křesťanské komunity v Gaze a v celé Svaté zemi," uvedl.
Izraelská armáda v závěru minulého týdne vyzvala některé obyvatele centrální části Pásma Gazy, aby se evakuovali na jih palestinské enklávy. Podle izraelských médií jde o nejnovější signál, že rozsah pozemní operace se dále rozšiřuje. Rozšíření invaze naznačil izraelský ministr obrany Yoav Gallant slovy, že armáda bude výhledově operovat i na dalších místech.
Izrael vede válku v Pásmu Gazy s hnutím Hamás přes dva měsíce. Teroristé v sobotu 7. října vpadli na izraelské území a zavraždili přibližně 1200 lidí, především civilistů. Zmocnili se také více než dvou stovek rukojmích.
Papež zároveň požádal o ukončení konfliktů na Ukrajině i v dalších oblastech, konkrétně zmínil Sýrii, Jemen, Libanon či Arménii a Ázerbájdžán.
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Papež František , Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 1 hodinou
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 2 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 2 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 4 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
Tuzemská extraligová sezóna 2025/26 je po úterku definitivně minulostí. To proto, že Východočeši ovládli šestý finálový zápas mezi Třincem a Pardubicemi a celou finálovou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Průběh závěrečného zápasu byl vyrovnaný, takže za stavu 4:4 musel jít až do prodloužení. To však trvalo pouhých 57 vteřin, neboť právě za tak krátkou dobu rozhodl ten z nejzkušenějších – Roman Červenka, který se díky dvěma brankám v tomto zápase dostal na metu 201 gólů v české extralize a je tak výrazně pod tímto titulem pro Pardubice podepsán.
Zdroj: David Holub