Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

U nás v České republice trvají letní prázdniny standardně dva měsíce, od začátku července do konce srpna, což studentům nabízí dostatek volna, ale zároveň nevede k příliš dlouhému odtržení od školního režimu, které by narušilo rutinu a studijní návyky.

Bulharsko má v Evropě jedny z nejdelších letních prázdnin – mohou trvat až 15 týdnů od začátku léta do poloviny září. Jejich přesná délka se ale odvíjí od ročníku, ve kterém se dítě nachází. Naopak v Německu stejně jako v Nizozemsku trvají letní prázdniny pouze šest týdnů, přičemž termíny se liší mezi spolkovými zeměmi a to pomáhá rozložit dopravní nebo turistické zatížení během prázdninové sezóny.

Francouzští školáci mají spolu s prázdninami v průběhu školního roku asi 16 týdnů volna, z čehož osm týdnů zabírají letní prázdniny, které obvykle startují po začátku července. Prezident Macron však přišel s návrhem na jejich zkrácení kvůli celkovému zlepšení studijních výsledů, což z pochopitelných důvodů vyvolalo silné reakce mezi rodiči i pedagogy. V Anglii, kde mají děti letní prázdniny dlouhé pouze šest týdnů, se volno zahajuje až koncem července a do školních lavic se studenti vrací se začátkem září.

Dlouhé prázdniny si mohou užívat i děti v některých regionech Španělska, kde volno začíná koncem června a protahuje se až do půlky září a podobně je tomu tak i v Itálii, kde mají studenti volno od výuky až na 13 týdnů, i když se v každém regionu doba prázdnin trochu liší. V Rusku nebo na Ukrajině prázdniny začínají už v červnu a trvají celé tři měsíce letního období.

Ačkoli děti stále volají po delších prázdninách, příliš dlouhé volno vede nejen ke zhoršení akademických výsledků, ale také ke ztrátě motivace nebo sociálnímu kontaktu, který nabývají třeba mezi spolužáky. Zejména pro rodiče často vzniká velký problém s otázkou, kdo se o děti během prázdnin postará.

Související

Ilustrační fotografie.

Letní prázdniny měly děti v minulosti mnohem kratší než dnes

Letní prázdniny dnes dětem trvají dva měsíce, celý červenec a srpen. Takto stanovená doba prázdnin netrvá ani 100 let, zavedena byla roku 1925. V 18. a 19. století měly děti v létě mnohem kratší volno, které navíc většinou trávily prací na poli během žní.
Řecko

Češi chybují v dotazníku. Řekové je pak do země mnohdy nepouštějí

Vzhledem k tomu, že se nacházíme v době koronavirové, není cestování k moři takové jako dřív. Například při cestě do Řecka musejí turisté vyplnit dotazník, po němž před odletem obdrží takzvaný QR kód. Výjimečné ale nejsou případy, kdy chybují, před čímž je ale systém nevaruje. Do reality je pak uvede situace na letišti, kdy se nedostanou na palubu letadla.

Více souvisejících

letní prázdniny děti

Aktuálně se děje

včera

Poškozená odpalovací rampa

Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru

Ruská kosmická agentura Roskosmos čelí vážnému problému poté, co došlo k poškození odpalovací rampy 31 na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Po startu lodi Sojuz MS-28 s posádkou 27. listopadu 2025 byly v odtokovém kanálu pod rampou nalezeny ohořelé kovové konstrukce. Ukázalo se, že se během startu utrhla a zřítila servisní kabina, klíčová součást startovacího systému, kterou technici využívají k přípravě rakety. Poškození vedlo k okamžitému pozastavení všech startů z tohoto místa, což má vážné důsledky pro provoz Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a ruský kosmický program.

včera

včera

Jindřich Trpišovský

FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu

Po říjnovém vyhazovu reprezentačního trenéra Ivana Haška, jehož doběhly dlouhodobé nevydařené výkony a výsledky fotbalového národního týmu, se mohlo, že má výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR) nějaké řešení. Samotné české fotbalové vedení mluvilo o jako o prioritě o sehnání zahraničního trenéra na uvolněný post s tím, že do konce kvalifikace národní tým povede dosavadní asistent Jaroslav Köstl. Nyní šéf českého fotbalu David Trunda hovoří už jen o dvou potenciálních kandidátech, přičemž jedním z nich může být současný kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Kdo je však ten druhý, který má být cizincem? A proč skupinu vybírající trenéra národního týmu opustil plzeňský boss Adolf Šádek. Otázek spíš stále přibývá, než aby bylo v tomto ohledu jasno.

včera

včera

Dmitrij Peskov

USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje

Rusko uvítalo novou Strategii národní bezpečnosti USA prezidenta Donalda Trumpa a označilo ji za „do značné míry konzistentní“ s vizí Moskvy. Třiatřicetistránkový dokument, který americká administrativa představila minulý týden, navrhuje, že Evropa čelí „civilizačnímu vymazání“ a neoznačuje Rusko za hrozbu pro Spojené státy.

včera

Filip Turek

Většina Čechů Turka za ministra nechce, ukázal nový průzkum

Nominace Filipa Turka (za Motoristy) na post ministra životního prostředí výrazně polarizuje českou společnost, což potvrdil i předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný v pořadu Otázky Václava Moravce. Toto rozdělení se odrazilo i ve výzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi, kde se ukázalo, že většina dotázaných nepovažuje Turka za vhodného kandidáta na ministra.

včera

Prezident Trump

Zelenskyj válku prodlužuje, Trump od ní může dát ruce pryč, prohlásil jeho syn

Donald Trump Jr., nejstarší syn amerického prezidenta, prohlásil na konferenci na Blízkém východě, že Donald Trump by mohl odstoupit od ukrajinské války. Ve svém dlouhém projevu zpochybňoval smysl pokračování bojů na Ukrajině. Trump Jr. tvrdil, že „zkorumpovaní“ bohatí Ukrajinci uprchli ze země a zanechali „třídu rolníků“, aby bojovala.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Trumpovu dohodu měl přijmout, píše zahraniční tisk

Lidé, kteří se domnívají, že jim vládnou hlupáci, by se měli podívat na ruského a amerického prezidenta, tvrdí komentátor serveru The Guardian. Vladimir Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Jeho válka na Ukrajině, kterou si sám zvolil, je pro Rusko ekonomickou, finanční, geopolitickou a lidskou katastrofou, která se každým dnem zhoršuje. Donald Trump, další národní pohroma, mu z nejasných důvodů nabídl záchranu, ale Putin ji minulý týden odmítl. Tito dva „hlupáci“ si podle komentátora zaslouží jeden druhého.

včera

včera

Patrice Talon

Sesadili jsme prezidenta, oznámili vojáci v Beninu. Armáda pokus o převrat zmařila

Vláda Beninu tvrdí, že věrné oddíly vojáků a národní gardy získaly zpět kontrolu poté, co skupina vojáků ve státní televizi ohlásila, že v této západoafrické zemi uchvátila moc. Šlo o zjevný pokus o převrat. Ministr zahraničí Olushegun Adjadi Bakari v neděli prohlásil, že pučisté převzali kontrolu pouze nad státní televizí a signál byl přerušen jen na několik minut.

včera

Čínská armáda, ilustrační foto

Napětí eskaluje. Čínské stíhačky namířily na japonská letadla radar navádějící střely

Japonský ministr obrany Šindžiró Koizumi obvinil čínské stíhací letouny, že během dvou oddělených incidentů nad mezinárodními vodami poblíž ostrova Okinawa namířily svůj střelecký (fire-control) radar na japonská letadla. Koizumi v neděli ráno na sociální síti X uvedl, že Tokio podalo „silný protest“ kvůli těmto dvěma incidentům a vzneslo „důrazný požadavek na opatření k zabránění opakování“ takových činů.

včera

Elon Musk

Elon Musk vyzval ke zrušení EU. Za obří pokutu pohrozil odvetou

Elon Musk kritizoval Evropskou unii poté, co udělila jeho sociální síti X pokutu za porušení pravidel transparentnosti. Miliardář a generální ředitel společnosti Tesla pohrozil, že jeho reakce se zaměří přímo na nejvyšší představitele, kteří za pokutou stojí. „‚EU‘ uložila tuto šílenou pokutu nejen [síti X], ale i mně osobně, což je ještě šílenější!“ napsal Musk na síti X. Dále uvedl, že by se proto zdálo vhodné uplatnit reakci nejen na EU, ale také na jednotlivce, kteří proti němu toto opatření podnikli.

včera

včera

Steve Witkoff

Mírové rozhovory o Ukrajině v Miami po třech dnech skončily. Nevyřešily prakticky nic

Mírové rozhovory o Ukrajině v Miami končí s přetrvávajícími otazníky ohledně záruk bezpečnosti a území. Jednání mezi americkými a ukrajinskými vyjednavači o navrhované mírové dohodě s Ruskem skončila tento víkend v Miami bez mnoha nových průlomů. Podle ukrajinských představitelů stále přetrvávají otázky ohledně územních záležitostí a bezpečnostních záruk.

včera

6. prosince 2025 21:55

6. prosince 2025 21:13

Volodymyr Zelenskyj

Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se v pondělí v Londýně setká s lídry Ukrajiny, Německa a Spojeného království, aby zhodnotili stav probíhajících mírových jednání, která zprostředkovávají Spojené státy. Macron tuto informaci sdělil na sociálních sítích, kde zároveň ostře odsoudil nejnovější ruské raketové a dronové útoky na Ukrajinu. Zdůraznil, že Moskva „nehledá mír“.

6. prosince 2025 20:01

6. prosince 2025 18:48

Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky

Ceny chytrých telefonů by mohly v příštím roce vzrůst, přestože za vyšší náklady obvykle stojí pokročilé fotoaparáty, velké displeje nebo obrovská kapacita úložiště. Tentokrát by se důvodem pro zdražování mohla stát běžná komponenta, konkrétně paměť. Dražší by mohly být i další spotřební přístroje, které paměť využívají, jako jsou tablety nebo chytré hodinky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy