Peking nemůže mít obojí. NATO mluví o sankcích proti Číně za podporu Ruska

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg během své pondělní návštěvy ve Washingtonu prohlásil, že NATO by mělo požadovat finanční kompenzaci od Číny za její podporu Rusku. Uvedl to server BBC.

Stoltenberg přicestoval do Spojených států v rámci příprav na červencový summit NATO, který bude slavit 75. výročí založení aliance. Hlavním tématem bude také podpora Ukrajiny ve válce proti Rusku.

Bývalý prezident Donald Trump, který kandiduje za republikánskou stranu, má oproti současnému prezidentovi Joe Bidenovi skeptičtější postoj k podpoře Ukrajiny.

Před setkáním s prezidentem Joem Bidenem se Stoltenberg zaměřil také na Čínu. Obvinil ji ze spolupráce s Ruskem a podpory ruského obranného průmyslu, což podle něj zhoršuje konflikt na Ukrajině.

Prezident Si Ťin-pching se podle Stoltenberga snaží vytvořit dojem, že se v konfliktu drží stranou, aby se vyhnul sankcím a zároveň zajistil pokračování obchodních vztahů. Šéf NATO uvedl, že Čína svými kroky konflikt podporuje, a zároveň se snaží udržet dobré vztahy se Západem.

"Peking nemůže mít obojí. V nějakém bodě, pokud nezmění své směřování, musí spojenci žádat kompenzaci," dodal Stoltenberg.

Čína na taková obvinění reaguje s tvrzením, že na rozdíl od západních zemí neposílá ani jedné straně konfliktu smrtící zbraně.

Během návštěvy Washingtonu Stoltenberg rovněž shrnul pokroky členských zemí NATO v investování do obrany.

Uvedl, že více než 20 zemí NATO letos splní cíl investovat do obrany dvě procenta HDP. To představuje čtyřnásobný nárůst oproti roku 2021, kdy tohoto cíle dosáhlo pouze šest zemí.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO

Probíhající konflikt v Íránu odhalil podle vojenských expertů a diplomatů zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO. Ačkoliv se aliance do americko-izraelské války přímo nezapojila, střet v Perském zálivu ukázal nedostatky, které by mohly být kritické v případě případného útoku Ruska na členský stát. Evropští představitelé varují, že Moskva by mohla být připravena k agresi již kolem roku 2029, což zvyšuje tlak na urychlenou modernizaci armád.

Více souvisejících

NATO Čína Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

včera

HC Sparta Praha

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

včera

včera

včera

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

včera

včera

včera

Andrej Babiš a Karel Havlíček přicházejí na zasedání nové vlády

Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám

V Uzbekistánu zakončili premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba ANO) pracovní cestu po střední Asii. Delegaci doprovázela podnikatelská mise čítající přibližně 50 zástupců českých firem. Na programu byla i účast na česko-uzbeckém podnikatelském fóru, jednání s nejvyššími představiteli země i návštěva průmyslových podniků. Škoda Group podepsala miliardový kontrakt o dodávce a servisu elektrických vlaků.

včera

včera

včera

včera

Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup

Návrat tramvají na Václavské náměstí má vliv i na to, jak se bude vystupovat na povrch z metra ve stanici Muzeum. Od pátku funguje nový výstup, který nahradí dva původní. V neděli se zároveň jiná cesta ven z vestibulu uzavře.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy