Počet obětí sebevražedného útoku v Pákistánu vzrostl na 52

Počet obětí sebevražedného útoku na dav věřících na jihozápadě Pákistánu vzrostl na 52. Dalších 58 lidí je zraněných, uvedl server Guardian.

Výbuch nastal ve chvíli, kdy se poblíž mešity v okrese Mastung v provincii Balúčistán shromáždil dav k náboženskému průvodu. Průvodem měli věřící oslavit narozeniny proroka Mohameda.

Pákistán čelí dlouhodobému problému vysokého počtu sebevražedných útoků, které mají ničivý dopad na zemi a její obyvatele. Tento jev je důsledkem komplexního souhrnu faktorů, které zahrnují sociální, politické a historické aspekty.

Pákistán se dlouhodobě potýká s radikalizací a terorismem. Různé extremistické skupiny a organizace, často s náboženským nebo politickým motivem, provádějí sebevražedné útoky, aby dosáhly svých cílů. Tyto útoky mohou být namířeny proti vojenským cílům, vládě, civilistům a náboženským menšinám.

V Pákistánu žijí různé etnické a kulturní skupiny, a některé oblasti země jsou postiženy kulturními a etnickými konflikty. Tyto spory vytvářejí nestabilitu a násilí, které bývají zneužity extremisty.

Sebevražedné útoky mají ničivý dopad na obyvatele Pákistánu a destabilizují zemi. Boj proti tomuto jevu je složitý a vyžaduje komplexní strategie, které zahrnují jak vojenské, tak i sociální a politické opatření.
 
 

 
 

Související

Více souvisejících

Pákistán

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy