Počet obětí sebevražedného útoku na dav věřících na jihozápadě Pákistánu vzrostl na 52. Dalších 58 lidí je zraněných, uvedl server Guardian.
Výbuch nastal ve chvíli, kdy se poblíž mešity v okrese Mastung v provincii Balúčistán shromáždil dav k náboženskému průvodu. Průvodem měli věřící oslavit narozeniny proroka Mohameda.
Pákistán čelí dlouhodobému problému vysokého počtu sebevražedných útoků, které mají ničivý dopad na zemi a její obyvatele. Tento jev je důsledkem komplexního souhrnu faktorů, které zahrnují sociální, politické a historické aspekty.
Pákistán se dlouhodobě potýká s radikalizací a terorismem. Různé extremistické skupiny a organizace, často s náboženským nebo politickým motivem, provádějí sebevražedné útoky, aby dosáhly svých cílů. Tyto útoky mohou být namířeny proti vojenským cílům, vládě, civilistům a náboženským menšinám.
V Pákistánu žijí různé etnické a kulturní skupiny, a některé oblasti země jsou postiženy kulturními a etnickými konflikty. Tyto spory vytvářejí nestabilitu a násilí, které bývají zneužity extremisty.
Sebevražedné útoky mají ničivý dopad na obyvatele Pákistánu a destabilizují zemi. Boj proti tomuto jevu je složitý a vyžaduje komplexní strategie, které zahrnují jak vojenské, tak i sociální a politické opatření.
Související

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Existuje riziko jaderné války mezi Indií a Páksistánem?
Aktuálně se děje
před 13 minutami

Rusko navrhuje Ukrajině další kolo rozhovorů. Lavrov prozradil detaily
před 45 minutami

Do čela ČT chce nejméně pět kandidátů. Čtyři prostředí televize dobře znají
před 1 hodinou

Ženu nabádaly hlasy k útoku v obchodním centru. Policie včas zakročila
před 2 hodinami

Záhada jarního počasí. Meteorologové prozradili, zdali je opravdu chladné
před 2 hodinami

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu
před 3 hodinami

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi
před 4 hodinami

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 5 hodinami

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 5 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 6 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 7 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 7 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 8 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 8 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 8 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 9 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 9 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 10 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 10 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 11 hodinami
Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.
Zdroj: Libor Novák