Ukrajina bude plně plnit své závazky týkající se tranzitu ruské ropy do Evropy až do ukončení platnosti smluv. Prohlásil to v pátek poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. Popřel tak své dřívější prohlášení, podle kterého tranzit ropy do Evropy přes tento ropovod končí 1. ledna 2025. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
"Ukrajina si plně splnila a bude plnit své smluvní závazky až do předem stanoveného data uplynutí platnosti příslušných smluv, protože to ovlivňuje naše bilaterální vztahy s evropskými zeměmi," zdůraznil Podoljak v prohlášení zveřejněném odpoledne ukrajinským serverem Ekonomická pravda.
Poradce prezidenta dodal, že Ukrajina podporuje snahy Evropské komise, podle které by země EU, které stále potřebují ruskou ropu, měly hledat jiné zdroje.
Ukrajina by ve smyslu tohoto Podoljakova prohlášení měla přepravovat ruskou ropu do Evropy přes ropovod Družba do konce roku 2029.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v Petrohradu řekl, že dosavadní oficiální signály z Kyjeva jsou zcela v rozporu s ranním prohlášením Podoljaka, o kterém se dozvěděl až z tisku. "Oficiální signály jsou v naprostém rozporu s jeho prohlášením. Dosud nám Kyjev každým oficiálním kanálem odkazoval, že Ukrajina plní smluvní závazky a zajišťuje tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko," řekl.
Podoljak v pátek ráno řekl, že Ukrajina od 1. ledna 2025 zastaví provoz ropovodu Družba, který zásobuje Maďarsko, Českou republiku a Slovensko ruskou ropou. "Odstavením vedení a vyloučením ruských nosičů energie přijde Moskva o svůj nejlepší trh. Evropa byla spolehlivý a dobrý trh, Rusové na něm nejvíce vydělávali. Všichni v Evropě nyní pracují na tom, aby Rusko nehrálo silnou roli na kontinentě," dodal.
Související
Ukrajinci zasáhli dva ropné tankery, které vydělávají Moskvě peníze na válku
Ukončení využívání uhlí, ropy a plynu je pro zastavení extrémního počasí zásadní. Dokáže COP30 něco změnit?
ropa , Ukrajina , Maďarsko , Mychajlo Podoljak
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
před 1 hodinou
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
před 1 hodinou
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
před 2 hodinami
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
před 3 hodinami
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno před 3 hodinami
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
před 4 hodinami
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
před 6 hodinami
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
před 7 hodinami
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
před 8 hodinami
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
před 9 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
Česko podle nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO) potřebuje peníze pro vlastní občany. Evropskou unii proto vyzývá k tomu, aby našla jiné způsoby financování Ukrajiny, která přes tři roky čelí ruské agresi. Nebudeme tam dávat peníze, prohlásil Babiš doslova.
Zdroj: Jan Hrabě