Světové ceny potravin po červnovém dosažení dvouletého minima v červenci opět rostly. Hlavní příčinou byl růst cen rostlinných olejů související s obnoveným napětím kolem vývozu plodin z Ukrajiny. Alespoň v meziročním srovnání jsou ceny stále nižší.
O vývoji cen potravin informovala ve zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Souhrnný cenový index v červenci stoupl oproti červnu o půldruhého bodu na 123,9 bodu. Meziročně poklesl o 12 procent.
Ceny rostlinných olejů se oproti předchozímu měsíci zvýšily o 12 procent, předtím sedm měsíců v řadě klesaly. O 15 procent stouply ceny slunečnicového oleje. Důvodem je nejistota po ruském pozastavení černomořské obilné dohody.
Obilí zlevnilo v posledních týdnech o půl procenta. Kvůli obavám o vývoz z válkou zmítané Ukrajiny se zvýšila cena pšenice, rostla také cena rýže. U té je příčinou tohoto vývoje především zákaz vývozu z Indie.
Ceny cukry poklesly díky příznivému výhledu dodávek z Brazílie a Indie o čtyři procenta. Loni však byly o téměř 30 procent nižší. Mírně se snížil také index cen mléčných výrobků a masa.
V Česku sleduje vývoj cen potravin Český statistický úřad (ČSÚ). Podle jeho pravidelného šetření v červenci zdražilo oproti předchozímu měsíci vepřové maso, cukr, chléb nebo sýr eidam.
O téměř tři koruny zlevnilo deset kusů slepičích vajec na 54,54 Kč. Podobný pokles ceny zaznamenali statistici u brambor, kilogram byl k mání za 26,32 Kč. O více než korunu zlevnila také hladká mouka.
Související
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
Padl absolutní rekord. Letošní podzimní sbírka potravin se mimořádně vydařila
potraviny jídlo , ceny potravin
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
před 1 hodinou
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
před 2 hodinami
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
před 3 hodinami
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
před 4 hodinami
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
před 6 hodinami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
Z kalendářního roku 2025 zbývají poslední tři dny. Podle předpovědi meteorologů z ČHMÚ se očekávají sněhové srážky, noční mrazy a denní teploty kolem nuly. Odborníci ale upozorňují, že pocitově bude mnohem chladněji.
Zdroj: Jan Hrabě