Pokles cen potravin se zastavil. V Česku i ve světě zdražuje cukr

Světové ceny potravin po červnovém dosažení dvouletého minima v červenci opět rostly. Hlavní příčinou byl růst cen rostlinných olejů související s obnoveným napětím kolem vývozu plodin z Ukrajiny. Alespoň v meziročním srovnání jsou ceny stále nižší. 

O vývoji cen potravin informovala ve zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Souhrnný cenový index v červenci stoupl oproti červnu o půldruhého bodu na 123,9 bodu. Meziročně poklesl o 12 procent. 

Ceny rostlinných olejů se oproti předchozímu měsíci zvýšily o 12 procent, předtím sedm měsíců v řadě klesaly. O 15 procent stouply ceny slunečnicového oleje. Důvodem je nejistota po ruském pozastavení černomořské obilné dohody. 

Obilí zlevnilo v posledních týdnech o půl procenta. Kvůli obavám o vývoz z válkou zmítané Ukrajiny se zvýšila cena pšenice, rostla také cena rýže. U té je příčinou tohoto vývoje především zákaz vývozu z Indie. 

Ceny cukry poklesly díky příznivému výhledu dodávek z Brazílie a Indie o čtyři procenta. Loni však byly o téměř 30 procent nižší. Mírně se snížil také index cen mléčných výrobků a masa.

V Česku sleduje vývoj cen potravin Český statistický úřad (ČSÚ). Podle jeho pravidelného šetření v červenci zdražilo oproti předchozímu měsíci vepřové maso, cukr, chléb nebo sýr eidam.

O téměř tři koruny zlevnilo deset kusů slepičích vajec na 54,54 Kč. Podobný pokles ceny zaznamenali statistici u brambor, kilogram byl k mání za 26,32 Kč. O více než korunu zlevnila také hladká mouka. 

Související

Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 

Více souvisejících

potraviny jídlo ceny potravin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy