Slovenský premiér Robert Fico v pátek během vystoupení ve Washingtonu na konferenci Conservative Political Action Conference (CPAC) otevřeně podpořil politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho odmítavý postoj k pokračující vojenské pomoci Ukrajině. Před nadšeným publikem prohlásil, že Spojené státy „dělají Evropě velkou službu“ tím, že přehodnocují své závazky vůči NATO a Evropské unii.
„Energie a odhodlání, s nimiž prezident Donald Trump vstoupil do mírového procesu na Ukrajině, jsou obdivuhodné,“ řekl podle serveru Politico Fico. „Přináší zpět pravdu a, jak všichni doufáme, i mír do Evropy.“
Slovenský lídr, který se v posledních letech spolu s maďarským premiérem Viktorem Orbánem stal jedním z nejvýraznějších proruských hlasů v Evropě, dále kritizoval evropskou politiku vůči konfliktu na Ukrajině. Podle něj většina členských států EU podporuje válku s cílem oslabit Rusko politicky i ekonomicky, což však Slovensko a Maďarsko odmítají.
Fico ve svém projevu rovněž zopakoval narativ Kremlu ohledně údajné bezpečnostní hrozby, kterou mělo pro Rusko představovat rozšiřování NATO. Přestože uznal, že ruská invaze na Ukrajinu porušila mezinárodní právo, dodal, že Moskva měla „vážné bezpečnostní důvody“ pro svůj postup.
Fico se ve Washingtonu připojil k vlně kritiky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterou v posledních týdnech rozvíjí i Donald Trump. Americký prezident označil Zelenského za „diktátora“ a vyzval Kyjev, aby uspořádal volby i přes válečný stav, což Ukrajina odmítá s ohledem na miliony uprchlíků a fakt, že velká část obyvatelstva je na frontě.
Slovenský premiér Trumpovy postoje nadšeně přijal a naznačil, že Kyjev sám konflikt prodlužuje. „Prezident Zelenskyj tuto válku potřebuje. Když je válka, nemohou se konat demokratické volby. A když je válka, je obtížné sledovat, kam zmizela velká část financí poskytnutých Ukrajině,“ uvedl Fico.
Trumpův ministr obrany Pete Hegseth před několika týdny rovněž prohlásil, že Ukrajina se nestane členem NATO a že Kyjevova snaha získat zpět všechna okupovaná území je „nereálná“. Trump sám během rozhovoru pro BBC 20. února řekl, že „Rusko má určité karty v rukou, protože zabralo hodně území.“
Zatímco Fico ve Washingtonu chválil Trumpa, jeho vlastní země zažívá rozsáhlé protesty proti proruské politice jeho vlády. Demonstrace se rozšířily do více než 50 měst po celém Slovensku a jejich účastníci vyjadřují podporu prozápadní orientaci země.
Protesty se vyostřily 21. února, kdy si Slovensko připomnělo sedmé výročí vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Kritici Ficovy vlády tvrdí, že se premiér po návratu k moci snaží potlačovat svobodná média a oslabovat demokratické instituce.
„Hlavní architekt systému ‚našich lidí‘ je zpět u moci,“ řekl Jozef Kuciak, otec zavražděného novináře, před davem 10 000 lidí v Bratislavě. „Je na nás, abychom rozhodli, co je důležitější – svoboda, nebo pasivita.“
Fico ve Washingtonu obvinil Evropskou unii z toho, že „se snaží vnutit do americko-ruských mírových jednání, a přitom už tři roky otevřeně podporuje válku na Ukrajině“. Jeho slova ostře kontrastují s oficiální politikou Bruselu, který dlouhodobě podporuje Ukrajinu vojensky i finančně.
Závěrem svého projevu Fico vyzdvihl hnutí Make America Great Again (MAGA), které Trump reprezentuje, a prohlásil, že jeho vize rezonuje nejen ve Spojených státech, ale po celém světě.
„Oceňuji pragmatický přístup prezidenta Donalda Trumpa a jeho jasné zaměření na americké národní zájmy,“ řekl Fico. „Přesně to bychom měli dělat i my všichni.“
Jeho slova naznačují, že Slovensko se pod jeho vedením bude nadále odklánět od evropského mainstreamu a sbližovat se s Trumpovým křídlem americké politiky. Jak se situace vyvine, bude záviset nejen na výsledku amerických prezidentských voleb, ale i na reakci EU a dalších evropských lídrů na Ficovu proruskou rétoriku.
Související

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc
válka na Ukrajině , Donald Trump , Robert Fico , Slovensko
Aktuálně se děje
před 37 minutami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 1 hodinou

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 1 hodinou

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 2 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 2 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
před 3 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump
před 3 hodinami

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče
před 3 hodinami

Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví
před 3 hodinami

Rozhodnutí, které ovlivní miliardy lidí. Co se stane ve středu netuší ani Trumpovi lidé
před 5 hodinami

Počasí čeká tento týden teplotní propad. Z 20 stupňů pod nulu
včera

Francouzský politik přirovnal Le Penovou k Ježíšovi. Také byl shledán vinným a byl nevinný, prohlásil
včera

Tusk to zkouší po dobrém. Žádá Trumpa, aby cla nezaváděl
včera

Otřesný nález v Rafáhu: Záchranáři našli masový hrob s těly humanitárních pracovníků, zřejmě je zabili Izraelci
včera

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina
včera

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě
včera

Smutný konec pátrání: Tři američtí vojáci ztracení v Litvě byli nalezeni mrtví. Po posledním se pátrá
včera

Rusko chce legalizovat Tálibán. Už delší dobu ho zve na jednání a mezinárodní fóra
včera

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině
včera

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přesáhla hranici dvou tisíc obětí
včera
Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest
V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.
Zdroj: Libor Novák