Polsko má první ze stovek objednaných raketometů HIMARS z USA

První dodávka amerických salvových raketomerů HIMARS v pondělí dorazila do Polska, které si od USA objednalo stovky těchto strojů. Slavnostního předání se zúčastnil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. 

Blaszczak připomněl, že v Toruni má brzy vzniknout akademie, kde se vojáci budou učit stroje ovládat či opravovat. "Víme, protože sledujeme, co se děje na Ukrajině, že dělostřelectvo hraje klíčovou roli, proto se snažíme rozšířit naše možnosti," řekl podle TVP.

Polsko si prvních dvacet systémů HIMARS objednalo v roce 2019, loni pak požádalo Spojené státy americké, aby připravily nabídku na odkup dalších zhruba 500 strojů. Letos v únoru reagovaly americké úřady souhlasem s prodejem dalších 488 raketometů. 

HIMARS je zkratka pro High Mobility Artillery Rocket System. Vysoce mobilní stroje vyrábí americká firma Lockheed Martin, rakety zvládnou poslat do vzdálenosti až 300 kilometrů. 

Související

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Ukrajinci poslali Rusům střelu HIMARS na večírek ke Dni raketových vojsk. Zemřelo 25 okupantů a herečka Menšichová

V neděli provedla ukrajinská armáda útok na divadlo v obci Kumačevo v dočasně okupované Doněcké oblasti. Útok byl proveden střelami ze salvového raketometu HIMARS během oslav Dne raketových vojsk a dělostřelectva, které probíhaly v divadle. V důsledku výbuchu zemřelo přibližně 25 osob, včetně příslušníků 810. brigády ruské námořní pěchoty. Během oslav zahynula také ruská herečka Polina Menšichová.

Více souvisejících

HIMARS (raketový systém) Polsko armáda Polsko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy