Polsko si od Američanů objednalo další stovky raketometů HIMARS

Polsko si objednalo dalších 486 amerických salvových raketomerů HIMARS, oznámil ministr obrany Mariusz Błaszczak. První dodávky strojů mají podle politika dorazit na konci roku 2025 nebo začátku následujícího roku. 

"Schválil jsem rámcovou dohodu o dodávce 486 raketometů HIMARS pro polskou armádu," uvedl Błaszczak podle TVP. Ministr připomněl, že Varšava si osmnáct strojů objednala již v roce 2019, takže jich celkem bude mít přes 500, což je podle něj dostatečný počet na odstrašení nepřítele. 

Výzvou bude podle politika adaptace a integrace s polskými systémy. "Po rozhovorech s polskými zbrojařskými firmami vás mohu ujistit, že dokončíme tuto integraci během dvou let," konstatoval Błaszczak.

Polsko si prvních dvacet systémů HIMARS objednalo v roce 2019, loni pak požádalo Spojené státy americké, aby připravily nabídku na odkup dalších zhruba 500 strojů. Letos v únoru reagovaly americké úřady souhlasem s prodejem dalších raketometů. 

HIMARS je zkratka pro High Mobility Artillery Rocket System. Vysoce mobilní stroje vyrábí americká firma Lockheed Martin, rakety zvládnou poslat do vzdálenosti až 300 kilometrů. 

Související

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Ukrajinci poslali Rusům střelu HIMARS na večírek ke Dni raketových vojsk. Zemřelo 25 okupantů a herečka Menšichová

V neděli provedla ukrajinská armáda útok na divadlo v obci Kumačevo v dočasně okupované Doněcké oblasti. Útok byl proveden střelami ze salvového raketometu HIMARS během oslav Dne raketových vojsk a dělostřelectva, které probíhaly v divadle. V důsledku výbuchu zemřelo přibližně 25 osob, včetně příslušníků 810. brigády ruské námořní pěchoty. Během oslav zahynula také ruská herečka Polina Menšichová.

Více souvisejících

HIMARS (raketový systém) armáda Polsko Polsko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

Zelenskyj poprvé za dva roky řekl, kolik ukrajinských vojáků padlo v boji

Poprvé za dva roky války na Ukrajině prozradil prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj, kolik ukrajinských vojáků zemřelo. Obětí v řadách armády je 31 tisíc, řekl Zelenskyj v neděli. Kyjev si v sobotu i se spojenci připomněl druhé výročí začátku ruské agrese.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy