Polsko zvažuje úplné uzavření hranic s Běloruskem

Varšava zkoumá, jaké důsledky by mělo uzavření hraničních přechodů s Běloruskem pro ekonomiku a místní komunity. Polský ministr zahraničních věcí Radosław Sikorski to uvedl v rozhovoru pro TVN24.

"V současné době studujeme, jaké důsledky to bude mít pro naši ekonomiku a místní komunity," uvedl polský ministr zahraničních věcí.

Sikorski poznamenal, že například „Finové uzavřeli hraniční přechody s Ruskem a nevítaný pohyb osob skončil". Tím chtěl ilustrovat možné důsledky podobného kroku v případě Polska a Běloruska, kde by uzavření hraničních přechodů mohlo mít vážné dopady na pohyb osob a zboží mezi těmito zeměmi.

Dále šéf polské diplomacie zdůraznil, že situace na východní hranici Polska je plně řízenou operací ruských a běloruských služeb. Podle něj je obzvláště zarážející, že tito lidé jsou instruováni běloruskými důstojníky, jak zasáhnout polského vojáka nebo pohraničníka, i když mají na sobě ochranné vesty. Sikorski považuje takové jednání za naprosto nepřijatelné a uvedl, že rozhodnutí o uzavření hranic bude učiněno po důkladné analýze jeho dopadů, aby důsledky pocítil především Lukašenko, a nikoliv Polsko.

Dne 6. června se ukázalo, že v Polsku zemřel pohraničník, který byl pobodán poblíž vesnice Dubyči Cerkovni při pokusu migrantů uprchnout z Běloruska. Už 28. května házela skupina asi 50 cizinců větve a kameny na polské hlídky v oblasti hraničního přechodu ve vesnici Dubiči, přičemž při pokusu o násilné překročení hranic jeden z migrantů pobodal polského vojáka.

Polská vláda 10. června schválila návrh ministerstva vnitra a správy na vytvoření dočasného nárazníkového pásma na hranici s Běloruskem. V souvislosti se smrtí polského pohraničníka byla běloruskému chargé d'affaires předána protestní nóta, v níž Polsko požadovalo, aby běloruské úřady zjistily totožnost vraha a vydaly ho polským úřadům.

Související

Více souvisejících

polsko-běloruská hranice Polsko Bělorusko Radoslaw Sikorski

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy