Polský generál vyzval Varšavu k přípravě na povstání v Bělorusku. Zajistíme jeho bezpečí, vzkázal Kreml

Bývalý velitel polských pozemních sil, generál Waldemar Skrzypczak, považuje vyhlídky na ozbrojené povstání v Bělorusku za realistické. Vyzval proto Varšavu, aby se na takový scénář připravila. Podle Ruska se ale Varšava na ozbrojený převrat v Bělorusku už připravuje a Kreml vzkázal, že svého spojence bude bránit. 

Podle polského generála je reálné, že pokud ukrajinská protiofenzíva uspěje, Bělorusové, kteří nyní bojují na straně ukrajinských sil, mohou iniciovat svržení režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka.

"Připravme se na povstání v Bělorusku, protože k němu dojde. Faktem je, že bychom v tomto okamžiku neměli zaspat. Musíme být připraveni podpořit ty jednotky, které povedou operaci proti Lukašenkovi. Máme důvody jim pomáhat, stejně jako pomáháme Ukrajincům," řekl Skrzypczak ve vysílání televize Polsat.

 Dodal, že běloruský lid by mohl podpořit dobrovolníky, kteří by povstali proti Lukašenkovi, čehož se běloruský prezident bojí. "Už nemá takový vojenský potenciál, aby takovému povstání zabránil. Rusko mu moc nepomůže, protože bude mít své problémy," míní.

Na slova bývalého generála zareagoval Kreml, který tvrdí, že Rusko má povinnost zajistit bezpečnost Běloruska. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že Polsko je "nepřátelskou zemí pro Rusko, jehož vedení upadá do hysterie rusofobie."

"Tento sousední stát je naším partnerem, spojencem a bratrským státem. Ruská federace má samozřejmě povinnost zajistit bezpečnost Běloruska, což uděláme tváří v tvář tak zjevné hrozbě," řekl podle agentury RIA Novosti Peskov.

Podle agentury navíc polský generál "připustil, že Varšava se připravuje na ozbrojený převrat v sousední republice a podílí se na její podpoře vojenskými prostředky", ačkoliv Skrzypczak ve skutečnosti pouze vyzval Varšavu, aby se na takový scénář připravila.

"Vidíme, že tento nepřátelský stát ve skutečnosti otevřeně hovoří o svém záměru přímo zasahovat, a to i silou, do vnitřních záležitostí sousedního státu," míní Peskov. Podle Lukašenka Západ dokonce plánuje napadnout území Běloruska a zničit jej.

"Formování některých pluků, praporů, legií pro následný převrat v Bělorusku je v plném proudu," uvedl podle agentury s tím, že Západ dělá z uprchlých Bělorusů militanty, protože jim údajně není líto je použít.

Lukašenko se také domnívá, že Západ posílá na území Běloruska teroristy, aby prováděli sabotáže a zastrašování, a snaží se vytvořit buňky pro koordinaci protestních akcí, kterým převádí peníze a zbraně.
 
 


 
 

Související

Více souvisejících

Bělorusko Polsko Rusko Alexandr Lukašenko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

před 32 minutami

před 48 minutami

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

před 58 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Aktivistka z Poslední generace si v Německu odsedí osm měsíců. Soud byl nekompromisní

Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek dostala v Německu osmiměsíční trest bez možnosti podmíněného propuštění. O případu informují zahraniční média. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy