Poplatek za vstup do Benátek je žalostné selhání, tvrdí rada města. Počet turistů se naopak zvýšil

Poplatek za vstup do Benátek pro jednodenní návštěvníky, první svého druhu na světě, se ukázal jako neúspěšný již během svého zavedení na svátek Dne osvobození a Dne svatého Marka 25. dubna, uvedl v pondělí na tiskové konferenci v klubu zahraničních novinářů v Římě člen benátské městské rady, píše agentura ANSA.

"Opatření týkající se vstupního lístku v Benátkách žalostně selhalo, protože čísla ukazují, že lístek nesnížil příliv turistů ani nezastavil jejich příjezd. Naopak, návštěvnost je ve srovnání s předchozími lety ještě vyšší," řekl Giovanni Andrea Martini ze skupiny městské rady Tutta la Città Insieme (Celé město společně).

"Jen včera, 19. května, bylo zaznamenáno 70 000 vstupů, zatímco 23. dubna loňského roku jich bylo 66 000 a 2. června 2023, v den Národního svátku republiky (la Festa della Repubblica), jich bylo 65 000," uvedl Martini v Palazzo Gra v italském hlavním městě.

"Město je dnes zavřeno z politické vůle administrativy, která tímto opatřením získala trochu peněz, ale nezachránila duši města. Benátky chátrají, protože byly opuštěny, nebo spíše jen využity k tomu, aby přinášely peníze," dodal.

Benátky zkušebně zavedly poplatek ve výši pěti eur za vstup pro turisty, kteří se ve městě zdrží jen jeden den bez přenocování. Toto opatření bude pokračovat až do konce července. Lístky se kontrolují u vstupních bodů do města a lze je zakoupit na hlavním nádraží Santa Lucia nebo online. Za vstup bez lístku hrozí pokuta od 50 do 300 eur.

Cílem je přesměrovat zájem jednodenních návštěvníků na méně rušné období. Výjimku mají kromě vícedenních návštěvníků také cestující, kteří platí daň z cestovního ruchu, děti do 14 let a další skupiny osob.

Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) loni upozornila, že Benátky se mohou dostat na seznam ohroženého světového dědictví. Důvodem je hromadný cestovní ruch a stoupání hladiny v Benátské laguně, což souvisí s klimatickou změnou.

UNESCO zařadilo Benátky na seznam Světového kulturního dědictví v roce 1987 pro jejich výjimečnou architekturu. Organizace však opakovaně varuje, že město musí lépe řídit cestovní ruch. 

Související

Více souvisejících

Itálie (Benátky) Itálie

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 1 hodinou

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 4 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

včera

V Pardubicích dokončily odklízecí práce po tragické vlakové nehodě

V Pardubicích se v úterý podařilo dokončit odklízení trosek po středeční tragické srážce rychlíku a nákladního vlaku, kterou nepřežili čtyři cestující. Běžný provoz na klíčové trati české železniční sítě byl obnoven už v pátek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy