Benátky se izolují od turistů. Za vstup do města nově lidé zaplatí

V Benátkách začala zkušební fáze zavedení poplatku ve výši 5 eur za vstup do města. Tato iniciativa je součástí úsilí místní radnice o omezení masového turismu.

"Je naší povinností chránit tato velká historická centra světa," uvedl starosta Luigi Brugnaro na tiskové konferenci k zahájení této iniciativy.

Městské zastupitelstvo schválilo vstupní poplatek pro návštěvníky již loni, avšak nový systém zatím neomezí počet vstupů. Úřady již dlouhodobě uvažovaly o různých opatřeních ke kontrole milionů turistů přicházejících do Benátek.

Zkušební období, během kterého se bude poplatek vybírat, potrvá 30 dní a návštěvníci si budou muset předem rezervovat vstupenky online. Poplatek neplatí osoby dojíždějící do práce, studenti, děti do 14 let, návštěvníci, kteří v městě přespí, a účastníci sportovních událostí.

Zavedení denního poplatku se opakovaně odkládalo kvůli obavám z poklesu příjmů z turismu a z možného omezení svobody pohybu. Rozhodnutí bylo urychleno varováním UNESCO, že Benátky mohou být zařazeny na seznam ohroženého světového dědictví.

Benátky byly zařazeny na seznam Světového dědictví UNESCO v roce 1987 kvůli své výjimečné architektuře. UNESCO opakovaně varovala, že je nutné lépe řídit turismus ve městě.

"Benátky jsou prvním městem na světě, které představilo takový systém," uvedl starosta Luigi Brugnaro. Dodal, že by to mohlo být inspirací i pro další "křehká" města, která potřebují ochranu. Brugnaro označil vstupní poplatek pouze za první krok v sérii změn směřujících k lepšímu fungování města. 

Související

Více souvisejících

Itálie Itálie (Benátky)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 12 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy