Benátky se izolují od turistů. Za vstup do města nově lidé zaplatí

V Benátkách začala zkušební fáze zavedení poplatku ve výši 5 eur za vstup do města. Tato iniciativa je součástí úsilí místní radnice o omezení masového turismu.

"Je naší povinností chránit tato velká historická centra světa," uvedl starosta Luigi Brugnaro na tiskové konferenci k zahájení této iniciativy.

Městské zastupitelstvo schválilo vstupní poplatek pro návštěvníky již loni, avšak nový systém zatím neomezí počet vstupů. Úřady již dlouhodobě uvažovaly o různých opatřeních ke kontrole milionů turistů přicházejících do Benátek.

Zkušební období, během kterého se bude poplatek vybírat, potrvá 30 dní a návštěvníci si budou muset předem rezervovat vstupenky online. Poplatek neplatí osoby dojíždějící do práce, studenti, děti do 14 let, návštěvníci, kteří v městě přespí, a účastníci sportovních událostí.

Zavedení denního poplatku se opakovaně odkládalo kvůli obavám z poklesu příjmů z turismu a z možného omezení svobody pohybu. Rozhodnutí bylo urychleno varováním UNESCO, že Benátky mohou být zařazeny na seznam ohroženého světového dědictví.

Benátky byly zařazeny na seznam Světového dědictví UNESCO v roce 1987 kvůli své výjimečné architektuře. UNESCO opakovaně varovala, že je nutné lépe řídit turismus ve městě.

"Benátky jsou prvním městem na světě, které představilo takový systém," uvedl starosta Luigi Brugnaro. Dodal, že by to mohlo být inspirací i pro další "křehká" města, která potřebují ochranu. Brugnaro označil vstupní poplatek pouze za první krok v sérii změn směřujících k lepšímu fungování města. 

Související

Více souvisejících

Itálie Itálie (Benátky)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy