Popularita prezidenta Bidena v březnu klesla na 38 procent

Popularita amerického prezidenta Joea Bidena v březnu klesla na 38 procent, v uplynulých měsících se přitom pohybovala nad 40 procenty, v únoru byla dokonce 45procentní. Vyplývá to z průzkumu agentury AP a centra NORC. Příčinou poklesu je podle nich především postoj lidí k Bidenově hospodářské politice. Průzkum agentury provedly mezi 16. a 20. březnem, tedy krátce po pádu amerických bank Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Biden zatím neoznámil, zda se bude o prezidentský úřad ucházet příští rok znovu, lidé z jeho okolí však médiím v několika případech naznačili, že prezident to plánuje a kandidaturu pravděpodobně oznámí v létě. Historicky nejnižší podporu měl Biden u Američanů podle průzkumů loni v červenci. Jeho kroky tehdy schvalovalo jen 36 procent lidí. Bylo to období, kdy na americké domácnosti nejvíce dopadaly vysoké ceny paliv a potravin. Hospodářská politika ale ovlivňuje výrazně Bidenovu oblíbenost v průzkumech už od konce roku 2021.

Bidenovu hospodářskou politiku nyní podle AP schvaluje jen 31 procent lidí. Například 51letý Michael McComas, který v roce 2020 volil republikány, Bidena v tomto ohledu pospal takto: "Nijak skvělý, průměrný, řekl bych." AP v této souvislosti uvádí, že postoj k prezidentovi u lidí běžně není rozdílem mezi absolutní loajalitou a agresivním odporem, většina jich má umírněnější názory. McComas také uvedl, že je podle něj nynější americká - zhruba šestiprocentní - inflace způsobena výdaji Bidenovy vlády, která se programem za 1,9 bilionu dolarů (zhruba 41 bilionů korun) snažila zmírnit dopady pandemie onemocnění covid-19 a znovu po ní nastartovat ekonomiku.

Prezident i členové jeho kabinetu při cestách napříč USA svoji politiku obhajují. Mnozí Američané však podle AP mají dojem, že americká ekonomika je ohrožena po pádu dvou amerických bank a poté, co USA v lednu vyčerpaly svůj limit pro zadlužení.

Rozdíl mezi Bidenovou celkovou podporou a podporou jeho hospodářské politiky je citelný u voličů Demokratické strany, ke které Biden patří. Podle AP 76 procent demokratů podporuje jeho prezidentskou práci, ale jen 63 procent jeho hospodářské kroky. U demokratů pod 45 let pak celková podpora prezidenta Bidena klesá na 66 procent a podpora jeho hospodářské politiky na 54 procent. U republikánů je podpora nižší v obou zmíněných kategoriích.

Bidenovu zahraniční politiku pak schvaluje 39 procent lidí a jeho přístup k řešení klimatické změny 41 procent. Čísla se pak výrazně liší mezi demokraty a republikány: Bidenovu zahraniční politiku podporuje jen devět procent republikánů, ale 74 procent demokratů; jeho přístup ke klimatu 17 procent republikánů, ale 67 procent demokratů.

Průzkum provedla AP a centrum NORC mezi 16. a 20. březnem na reprezentativním vzorku americké populace se statistickou chybou čtyř procent.

Související

Jens Stoltenberg je norský ekonom a politik, předseda Norské strany práce a bývalý ministerský předseda Norska, v současnosti generální tajemník NATO.

Stoltenberg vzkázal Kyjevu, že NATO nechává dveře do aliance otevřené

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu opětovně zdůraznil důležitost podpory Ukrajiny ze strany členských států. Kyjev se chce stát po konci probíhajícího konfliktu se sousedním Ruskem členem spolku. Stoltenberga navíc příští týden čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. 

Více souvisejících

Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 3 minutami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 31 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 3 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 6 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty budou v sobotu atakovat třicítku

Téměř třicítku budou o víkendu na některých místech v Česku atakovat maximální denní teploty. Zároveň hrozí i bouřky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy