Porošenko se pustil do Zelenského, úřady mu zakázaly vycestování ze země

Ukrajinská pohraniční stráž v pátek neumožnila exprezidentovi Petru Porošenkovi opustit zemi. Stalo se tak již podruhé. Porošenko o všem informoval na sociální síti, incident potvrdil i parlament. Bývalá hlava státu dosud nevycestovala země od začátku ruské invaze na konci loňského února. 

Porošenko plánoval zahraniční cestu, při které chtěl navštívit Polsko kvůli probíhající blokádě hranic nákladními vozidly. Poté chtěl odjet do USA, aby apeloval na další vojenskou pomoc Ukrajině. "Je to protiukrajinská sabotáž," uvedl muž, který byl mezi lety 2014 až 2019 prezidentem. Nyní je v čele opoziční strany Evropská solidarita.

První místopředseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Kornijenko potvrdil zrušení povolenky, ačkoliv zmínil, že vnitřní principy zákonodárného sboru povolují účast na stranických akcích. 

Porošenko kvůli incidentu obvinil svého nástupce ve funkci Volodymyra Zelenského z politikaření před blížícími se volbami hlavy státu. Současný prezident už v srpnu řekl, že je připraven znovu kandidovat, pokud volby na Ukrajině proběhnou v příštím roce za trvání válečného stavu. Během kampaně tvrdil, že o druhé funkční období usilovat nehodlá.

Zelenskyj se stal hlavou státu v dubnu 2019 na pět let, řádný termín voleb připadá na jaro příštího roku. Podle průzkumů by úřad s přehledem obhájil. Ukrajinské zákony ovšem zakazují pořádání voleb během válečného stavu, který v zemi aktuálně platí. 

Související

Angela Merkelová

Merkelová naletěla dvojici Rusů, v telefonu se vydávali za Porošenka

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová naletěla dvojici ruských vtipálků, kteří se v telefonickém rozhovoru s ní vydávali za bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Části z rozhovoru dvojice nazývající se Vovan a Lexus, která má za sebou už vícero podobných kousků, zveřejnila na internetu. 

Více souvisejících

Petr Porošenko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

před 5 hodinami

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy