V prezidentských volbách v Zimbabwe byl opět zvolen Emmerson Mnangagwa, zůstane tak ve funkci hlavy státu dalších pět let. Výsledek oznámila místní volební komise, uvedl server Yahoo.
Nelson Chamisa, kandidát opozice, označil jeho výhru za podvod. Mezinárodní pozorovatelé také nešetří kritikou na průběh voleb. Mnangagwa však tvrdí, že Zimbabwe je vyspělou demokracií. Chamisa uvedl, že výsledek je "jasný a obrovský podvod".
Osmdesátiletý Mnangagwa získal podle oficiálních údajů od volební komise téměř 53 procent hlasů v hlasování, které se konalo tento týden. Jeho hlavní soupeř, čtyřiapadesátiletý Chamisa z opoziční Občanské koalice za změnu (CCC), získal 44 procent hlasů.
Šlo o druhé prezidentské volby v této subsaharské zemi s populací šestnácti milionů lidí od roku 2017, kdy byl svržen Robert Mugabe. Mnangagwa ho na prezidentském postu vystřídal po převratu a sliboval zemi hospodářskou prosperitu, svobodu médií, uvolnění represí vůči opozici a lepší vztahy se západními zeměmi.
Mnangagwa prohlásil, že tímto výsledkem dokazuje, že Zimbabwe je vyspělou demokracií, a zdůraznil vysokou účast voličů, která podle oficiálních čísel dosáhla 69 procent. Prezident vyzval mezinárodní pozorovatele, aby výsledek respektovali.
Zahraniční pozorovatelské mise již dříve upozornily na nedostatečnou transparentnost průběhu voleb a porušení mezinárodních standardů. Pozorovatelé z Evropské unie uvedli, že volby probíhaly v atmosféře strachu.
Související
Zimbabwe se bouří proti sankcím EU a USA, do ulic vyšly tisíce lidí
Zemřel diktátor Robert Mugabe. Zruinoval Zimbabwe, sám si užíval luxusu
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
před 1 hodinou
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
před 1 hodinou
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
před 2 hodinami
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
před 2 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
před 3 hodinami
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 4 hodinami
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 5 hodinami
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 6 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 7 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 8 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 9 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 9 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 10 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 11 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 12 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
Vystoupení Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru v Davosu 2026 se do historie zapíše jako jeden z nejkontroverznějších projevů moderní diplomacie. Kromě radikálních požadavků však jeho řeč obsahovala řadu faktických chyb a zavádějících tvrzení, která okamžitě začali rozebírat analytici i historici. Nejsledovanějším přešlapem se stalo opakované zaměňování Grónska s Islandem.
Zdroj: Libor Novák